Gratis

Redactor/Corector carte pentru copii

Editura Gama

Candidatul Ideal

Editura Gama este lider de piață pe segmentul de carte educativă pentru copii și are 30 de ani de experiență în domeniu. Succesul nostru se datorează și unei echipe de creație extraordinare, care transformă ideile în cărți: 7 din 10 cărți Gama sunt create de noi, de la zero.

Poți fi colegul nostru dacă:
• ai experiență într-un post similar sau te pasionează domeniul editorial;
• stăpânești perfect limba română;
• cunoști foarte bine limba engleză și suficient de bine franceza sau italiana;
• ești o persoană creativă, dar și logică, bine organizată;
• ai o cultură generală solidă și știi unde să cauți ceea ce nu cunoști;
• acorzi o atenție deosebită detaliilor.

Descrierea jobului

Ne dorim ca, în viitor, să poți coordona o parte dintre activitățile din redacție. Până atunci, fiindcă proiectele noastre sunt ︁︀​︂︃︃​︁︂︁​︆︄variate, vei avea sarcini diverse:

• să faci brief-uri pentru titluri și colecții noi;
• să creezi texte diverse: cerințe pentru caiete de lucru, exerciții, adaptări după povești, texte pentru enciclopedii etc.;
• să stabilești, alături de colegii de la Grafică, ilustrațiile necesare și modul de punere în pagină;
• să traduci texte de complexitate redusă din limbile engleză, franceză sau italiană;
• să verifici și să redactezi traduceri;
• să verifici acuratețea informațiilor din textele de non-ficțiune;
• să urmărești proiectele de care ești responsabil și să te asiguri că ajung la aprobare în cea mai bună formă posibilă;
• să scrii texte de copertă și argumente de vânzare.

Editura face parte din grupul de firme Printco-Editura Gama, care cuprinde două companii: tipografia Printco (www.printco.ro), specializată în producția de tipărituri publicitare și ambalaje, și Editura Gama (www.edituragama.ro), cu 30 de ani de experiență în publicarea cărților pentru copii și părinți.

Grupul de firme, cu peste 20 ani de experiență pe piața națională, are 150 de angajați și realizează o cifră de afaceri de 5 milioane de euro/an.
Sediul companiilor este în Iași.

Credem în investiția continuă în calitate, fie că este vorba despre servicii, produse, tehnologii, mediu de lucru, oameni sau relațiile cu aceștia. Credem în atenția la detalii și în cinste. De aceea, grupul de firme Printco-Editura Gama investește la fel de mult atât în calitatea umană a angajaţilor și în calitatea mediului în care aceștia lucrează, cât și în pregătirea lor profesională, aceste trei elemente fiind considerate baza unei relații de calitate atât în interiorul companiei, cât și între aceasta și clienți. Suntem principiali, inovativi, atenți si corecți.

Oferim un mediu de lucru stimulant și creativ, în care se pune preț pe contribuția fiecărui membru al echipei, precum și sporuri de vechime în cadrul companiei.
Publicat 30 Sept. 2024 Reactualizat 30 Sept. 2024 Expiră 30 Oct. 2024