Gratis

Economist

Regia Autonoma Monetaria Statului

Candidatul Ideal

Conditiile de participare sunt urmatoarele:
- Studii superioare de lunga durata, absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta, in domeniul financiar – contabil;
- Cunostinte obligatorii: contabilitate financiara si de gestiune, legislatie in domeniu, operare calculator MS Office;
- Experienta profesionala - Vechime minima in domeniu, in functia de economist – 6 ani.
- Detinerea documentelor justificative privind calificarea in functia de economist.
- Constituie avantaj experienta in contabilitatea de gestiune.
Profilul candidatului:
- Candidatii trebuie sa dispuna de o buna reputatie la nivel personal si profesional:
- Gandire analitica, atentie la detalii, abilitati de comunicare verbala si scrisa;
- Capacitate de analiza logica si numerica, aptitudini de organizare, planificare;
- Spirit de echipa, orientare spre rezultate, rezistenta la stres;
- Loialitate, stabilitate.

Descrierea jobului

BIBLIOGRAFIE:
- HG 231/1991 privind înfiinţarea regiei autonome "Monetaria Statului" şi "Imprimeria Băncii Naţionale a României";
- Legea contabilităţii nr. ︁︀​︂︃︃​︇︅​︀82/1991;
- Ordinul nr. 2634/2015 privind documentele financiar-contabile;
- Ordinul nr. 1802/2014 pentru aprobarea Reglementărilor contabile privind situaţiile financiare anuale individuale şi situaţiile financiare anuale consolidate;
- Ordinul nr. 2861/2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii;
- Codul fiscal;
- Codul de procedura fiscala;
- Legea 22/1969, Actualizata 2016, privind angajarea gestionarilor si constituirea de garantii.
In urma analizarii dosarelor depuse se vor efectua urmatoarele etape:
- Analiza si selectia CV-urilor tuturor candidatilor pentru postul de economist;
- Sustinerea interviului pentru candidatii selectati in urma evaluarii CV-urilor;
- Informarea candidatului propus pentru angajare.

Monetăria Statului, este o companie de stat, din 1990 regie autonomă în subordinea Băncii Naționale, și este monetăria națională a României.

Monetăria Statului produce în principal moneda de circulație din România - Leu, dar și mone­de comemorative, medalii, decorații, obiecte din aur și argint, precum și alte numeroase obiecte realizabile cu tehnologia specifică: jetoane, in­sig­ne, brelocuri, medalii sportive, si­gilii, obiecte gravate, presate, acope­ri­­te galvanic sau emailate etc

Publicat 2 Iul. 2024 Reactualizat 2 Iul. 2024 Expiră 1 Aug. 2024