Gratis

Contabil

Academia de HR

Candidatul Ideal

Educație și Experiență
  • Diplomă de licență în contabilitate, finanțe sau un domeniu relevant.
  • Minim 2-3 ani de experiență în contabilitate, cu focus pe gestionarea completă a operațiunilor financiare (contabilitate cap-coadă).
  • Cunostinte solide in legislatia fiscala si contabila aplicabila in Romania, inclusiv actualizari recente.
  • Competență în realizarea bilanțurilor și balanțelor, cu accent pe acuratețe și respectarea termenelor.
  • Abilitatea de a aplica monografii contabile corect si de a inregistra documente pe conturi.
Alte cerințe
  • Cunoștințe Excel: Abilități medii/avansate în utilizarea Microsoft Excel.
  • Cunoștințe de limba engleză –nivel mediu/coversational
  • Carnet de conducere categoria B reprezintă un avantaj.
  • Abilitatea de a lua decizii în mod independent și de a rezolva problemele în mod proactiv
  • Disponibilitatea pentru deplasări de serviciu, dacă este necesar
Personalitate
  • Atitudine proactivă și deschidere către dezvoltarea continuă în domeniul contabilității, alături de dorința de a-și extinde cunoștințele și expertiza tehnică
  • Persoană organizată, capabilă să lucreze eficient și autonom, care să își gestioneze responsabilitățile cu inițiativă.
  • Flexibilitate și adaptabilitate: persoană capabilă să se adapteze rapid la schimbări și să gestioneze situațiile neașteptate cu calm și încredere
  • Integritate și confidențialitate în gestionarea informațiilor financiare.

Descrierea jobului

Despre Client
Academia de HR recrutează pentru Clientul său,o organizație dinamică și inovatoare care se specializează în furnizarea de soluții ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄de înaltă calitate în domeniul medical, un Contabil cu minim 2-3 ani experienta.

Cu un angajament ferm față de excelență și inovație, această companie se dedică îmbunătățirii vieții pacienților și profesionalismului în domeniul său. Este recunoscută pentru abordarea orientată către client și pentru utilizarea tehnologiei avansate pentru a livra produse și servicii de top.

Valorile companiei includ integritatea, colaborarea și responsabilitatea, iar aceasta își propune să ofere un mediu de lucru stimulativ și suportiv pentru angajații săi. În cadrul organizației, se valorifică diversitatea și se promovează dezvoltarea profesională continuă, creând astfel oportunități pentru creștere și realizare personală.

Compania este locul unde inovația se întâlnește cu expertiza, iar fiecare membru al echipei contribuie la succesul colectiv. Fiecare zi aduce provocări noi și oportunități de a face o diferență reală în domeniul medical. Alăturându-vă echipei lor, veți deveni parte a unei organizații care pune accent pe excelență și pe impactul pozitiv asupra comunității.

Descrierea Jobului
Căutăm 1 Contabil în Bucuresti/ Snagov.

Misiunea principală a postului: asigura corectitudinea și conformitatea înregistrărilor contabile, de a elabora rapoarte precise și de a oferi analize relevante pentru susținerea deciziilor financiare.

Responsabilități
  • Gestionarea completă a contabilității pentru o companie mare, de la înregistrarea documentelor până la întocmirea și depunerea bilanțului și a declarațiilor financiare.
  • Înregistrarea documentelor contabile (facturi, chitanțe, avize, etc.) pe conturi contabile în conformitate cu legislația și monografiile contabile, asigurând clasificarea corectă a tranzacțiilor.
  • Calcularea și raportarea impozitelor: Impozit pe profit, TVA (inclusiv TVA deductibil/nedeductibil), asigurând conformitatea cu legislația fiscală locală și europeană.
  • Gestionarea tranzacțiilor intracomunitare și extracomunitare, inclusiv calculul și înregistrarea corectă a amortizărilor și monitorizarea conturilor de amortizare.
  • Coordonarea procesului de închidere contabilă lunară și anuală: întocmirea bilanțului, balantei și altor documente contabile necesare pentru închiderea corectă a exercițiilor financiare.
  • Întocmirea și depunerea declarațiilor ANAF și asigurarea corectitudinii informațiilor în monografia contabilă.
  • Gestionarea deconturilor de deplasare, facturilor proforme și facturilor finale, întocmirea NIR-urilor și transpunerea lor corectă în contabilitate.
  • Asigurarea unei evidențe corecte și conforme pentru toate documentele financiare și calcularea corectă a taxelor și contribuțiilor datorate.
Ofertă
  • Mediu de lucru prietenos, bazat pe respect și recunoaștere a performanței
  • Oportunități de dezvoltare continuă prin traininguri și cursuri specializate.
  • Oportunitatea de a activa într-o echipă performantă cu multă experiență, de la care vei beneficia de suport și vei avea ocazia să înveți și să te dezvolți profesional.
  • Decontare/Asigurare transport.
  • Tichete de masă.
  • Prime de sărbători.
  • Teambuildinguri și activități recreaționale și de team bonding
  • Program de lucru de la 8:00 la 16:30.

Descrierea companiei

Servicii de Consultanță HR

Abordăm toate problemele importante de HR și contribuim prin serviciile, cursurile și evenimentele noastre la identificarea, atragerea și păstrarea talentelor în companiile din România!

Sourcing, Recrutare și Atragerea Candidaților

Retenție și Securizarea Talentelor

Motivare și Engagement

academiadehr.ro

Publicat 3 Oct. 2024 Reactualizat 17 Oct. 2024 Expiră 2 Nov. 2024