Gratis

CONSILIER JURIDIC

PRIMARIA COMUNEI FELEACU

Candidatul Ideal

CONDITII GENERALE
(1) Poate ocupa o functie publica persoana care indeplineste urmatoarele conditii:
a) are cetatenia romana si domiciliul in Romania;
b) cunoaste limba romana, scris si vorbit;
c) are varsta de minimum 18 ani impliniti;
d) are capacitate deplina de exercitiu;
e) atestarea starii de sanatate se face pe baza de examen medical de specialitate, de catre medicul de familie,
f) indeplineste conditiile de studii si vechime in specialitate prevazute de lege pentru ocuparea functiei publice;
g) dovedeste prin certificat sau, dupa caz, prin alt tip de document absolvirea unei perfectionari sau specializari stabilite expres de lege pentru ocuparea unor functii publice;
h) nu a fost condamnata pentru savarsirea unei infractiuni contra umanitatii, contra statului sau contra autoritatii, infractiuni de coruptie sau de serviciu, infractiuni care impiedica infaptuirea justitiei, infractiuni de fals ori a unei infractiuni savarsite cu intentie care ar face-o incompatibila cu exercitarea functiei publice, cu exceptia situatiei in care a intervenit reabilitarea, amnistia post-condamnatorie sau dezincriminarea faptei;
i) nu le-a fost interzis dreptul de a ocupa o functie publica sau de a exercita profesia ori activitatea in executarea careia a savarsit fapta, prin hotarare judecatoreasca definitiva, in conditiile legii;
j) nu a fost destituita dintr-o functie publica sau nu i-a incetat contractul individual de munca pentru motive disciplinare in ultimii 3 ani;
k) nu a fost lucrator al Securitatii sau colaborator al acesteia, in conditiile prevazute de legislatia specifica.
l) i s-a aplicat una dintre modalitatile de ocupare a functiilor publice prevazute la art. 466 alin. (2).

CONDIȚII SPECIFICE
Condiţii de vechime în specialitatea studiilor pentru ocupare funcției publice de CONSILIER JURIDIC, gradul profesional asistent la Compartimentul Juridic și Resurse Umane;
  • minim 1 an vechime în specialitatea studiilor necesare exercitării funcției publice Studii universitare de licenţă absolvite cu diplomă de licențăsau echivalenta în domeniul fundamental: Științe sociale - ramura de știință: științe juridice, specializarea drept.

Descrierea jobului

Atribuțiile principale ale funcției publice de CONSILIER JURIDIC, gradul profesional asistent la Compartimentul Juridic și Resurse Umane
  • întocmeşte şi ︁︀​︈︈​︈︈​︁︉︃︁︀​︂︃︃​︈︃​︀depune cereri de chemare în judecată, întâmpinări, note scrise, concluzii scrise și promovează căile de atac pentru apărarea intereselor administraţiei publice locale;
  • reprezintă în faţa instanţelor judecătoreşti competente interesele administraţiei publice locale;
  • elaborează puncte de vedere referitoare la interpretarea unor dispoziții legale și acordă asistență și consultații cu caracter juridic pentru rezolvarea sarcinilor de serviciu;
  • ține evidența citațiilor cauzelor aflate pe rolul instanțelor de judecată în Registrul cauzelor și termenelor de judecată, completează opisul cauzelor și condica de termene, ține evidența dosarelor de instanță;
  • este membru al Comisiei locale pentru stabilirea dreptului de proprietate privată asupra terenurilor și participă la ședințele acesteia unde își exprimă punctul de vedere cu privire la soluționarea problemelor legate de fondul funciar
FIȘA POSTULUI ÎN INTEGRALITATE SE REGĂSEȘTE PE SITE-UL INSTITUȚIEI LA SECȚIUNEA CARIERĂ.

Primăria comunei Feleacu, cu sediul în sat Feleacu nr.131, județul Cluj, tel: 0264237097, site: www.comunafeleacu.ro

CALENDAR CONCURS
- data, ora și locația desfășurării probei scrise: 28.10.2024, ora 12.00, la sediul Primăriei comunei Feleacu, sat Feleacu nr. 131, județul Cluj, Sala mare de ședințe;
- interviul se va susține în termen de cel mult 5 zile lucrătoare de la data susținerii probei scrise;
- perioada de depunere a dosarelor: 26.09.2024 – 15.10.2024 de luni pana joi intre orele 8-15 si vineri intre orele 8-12, la sediul Primariei comunei Feleacu.

DOSARUL DE CONCURS VA CUPRINDE:
a) formularul de înscriere prevăzut la art. 139 lit. b) din Anexa nr. 10 din OUG nr. 57/2019, cu modificările și completările ulterioare prin raportare la art. VII din OUG nr. 121/2023;
b) copia cărţii de identitate;
c) copia actului doveditor emis de autorităţile competente, în cazul în care a intervenit schimbarea numelui consemnat în certificatul de naştere;
d) copia carnetului de muncă şi/sau a adeverinţei eliberate de angajator pentru perioada lucrată, care să ateste vechimea în muncă şi în specialitatea studiilor necesare pentru ocuparea postului deţinut, potrivit prevederilor din prezentul cod, după caz;
e) copii ale diplomelor de studii sau echivalente, certificatelor şi altor documente care atestă efectuarea unor specializări şi perfecţionări sau deţinerea unor competenţe specifice, după caz;
f) copia adeverinţei care atestă starea de sănătate corespunzătoare, eliberată cu cel mult 6 luni anterior demarării etapei de selecţie de către medicul de familie al candidatului, şi a avizului psihologic eliberat pe baza unei evaluări psihologice organizate prin intermediul unităţilor specializate acreditate în condiţiile legii, valabil potrivit prevederilor legale;
g) cazierul judiciar;
h) declaraţia pe propria răspundere, prin completarea rubricii corespunzătoare din formularul de înscriere, sau adeverinţa care să ateste lipsa calităţii de lucrător al Securităţii sau colaborator al acesteia, în condiţiile prevăzute de legislaţia specifică;
i) declaraţia pe propria răspundere, prin completarea rubricii corespunzătoare din formularul de înscriere, privind faptul că, în ultimii 3 ani, persoana nu a fost destituită sau nu i-a încetat contractul individual de muncă pentru motive disciplinare.
Publicat 1 Oct. 2024 Reactualizat 1 Oct. 2024 Expiră 31 Oct. 2024