Gratis

Consilier Juridic

TIP TOP FOOD INDUSTRY

Candidatul Ideal

Candidatul ideal:

- să cunoască limba engleză la nivel conversațional;
- să dețină cunoștințe de utilizare a pachetului MS Office (în special Word);
- să dețină cunoștințe în ceea ce privește prevederile legale și procedura desfășurată în cazul încadrării în muncă pe teritoriul României a cetățenilor străini (inclusiv să știe să opereze portalul IGI), prevederile legale în domeniul construcțiilor, prevederile legale în domeniul alimentar și în domeniul desfășurării activităților comerciale, dreptului muncii.

Descrierea jobului

· Acordă asistenţă și consiliere privind problemele legale cu care se confrunta societatea;
· Formulează cereri cu caracter juridic în ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀toate domeniile dreptului;
· Redactează opinii juridice cu privire la aspecte legale ce privesc activitatea societății;
· Redactează proiecte de contracte şi negociază clauzele legale contractuale în numele societății, atunci când conducerea societății îi solicită în mod expres;
· Redactează acte cu caracter juridic (notificări, cereri, declarații, etc.);
· Depune toate demersurile administrative în vederea obținerii de către societate de la diverse instituții sau autorități publice a avizelor, autorizațiilor, acordurilor necesare desfășurării activității acesteia;
· Urmărește valabilitatea autorizațiilor, acordurilor, avizelor necesare desfășurării activității de către societate și efectuează demersurile în vederea prelungirii acestora înainte de expirarea valabilității;
· Reprezintă societatea în relație cu instituțiile sau autoritățile publice (ITM, IGI, DSV, DSP, ANPM, ONRC, ANPC, OSIM, primării, etc.), inclusiv în cadrul controalelor efectuate de acestea la sediile Tip Top;
· Menține legătura cu prestatorii de servicii externe ai departamentului guridic (spre exemplu: notari, traducatori, executori judecatoresti, etc.):
· Verifică legalitatea actelor cu caracter juridic şi administrativ primite spre avizare;
· Semnează, la solicitarea conducerii societății, documentele cu caracter juridic emanate de la societate;
· Urmărește continuu apariţia normelor legale şi a modificărilor legislative aplicabile domeniului de activitate al societății și le aduce la cunoştinţa conducerii şi compartimentele interesate;
· Întocmeşte răspunsuri din punct de vedere juridic la adresele, notificările și/sau sesizările primite de către societate;
· Întocmește documentația necesară propriei sale activități;
· Administează și gestionează contractele în care societatea este parte;
· Întocmește formalitățile prevăzute de lege cu privire la redactarea Hotărârilor Adunărilor Generale a Asociaților societății;
· Întocmește formalitățile prevăzute de lege în cazul modificării Actului constitutiv al societății, asigurându-se de înregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comerțului;
· Întocmește formalitățile prevăzute de lege în dreptul societar, asigurând înregistrarea documentelor la Oficiul Registrului Comerțului;
· Atestă identitatea părților, a consimțământului, a conținutului și a datei actelor încheiate de acesta care privesc identitatea societății;
· Participă la negocierea contractului colectiv de muncă și întocmește, împreună cu personalul din departamentul Resurse umane al societății, toate formalitățile necesare cu privire la încheierea contractului colectiv de muncă;
· Participă la elaborarea Regulamentului intern, aducând la cunoștința conducerii societății dispozițiile legale care trebuie respectate în acest caz;

Firma de prestigiu in domeniul Industriei Alimentare Compania românească Tip Top Food Industry își desfășoară activitatea din anul 1993, fără întrerupere până în prezent.Fabrica este amplasată în cartierul Militari, pe Bulevardul Timișoara. De-a lungul anilor, ne-am clădit un statut de jucător reprezentativ în domeniul cofetăriei, patiseriei, al semipreparatelor și produselor congelate. În tot ceea ce facem, punem pe primul loc calitatea și prospețimea, echipa noastră fiind construită pentru a vă fura un zâmbet la fiecare produs ales.

Publicat 4 Oct. 2024 Reactualizat 6 Oct. 2024 Expiră 3 Nov. 2024