Gratis

Asistent Educator Montessori 1-3 ani

Montessori Ray Of Light S.R.L.
2 poziții

Candidatul Ideal

Ce căutăm?

Asistent de educator pentru grupele de copii de 1-3 ani:
  • Persoană interesată de domeniul educației timpurii, curioasă, proactivă, dornică să învețe și să își însușească noi moduri de relaționare care se pliază pe nevoile individuale ale copiilor;
  • Abilitatea de a lucra constructiv ca parte a unei echipe, de înțelegere a rolurilor și responsabilităților în clasă;
  • Atitudine caldă, atentă și plină de respect în interacțiunile cu cei mici;
  • Capacitatea de a lega relații bazate pe încredere cu copiii;
  • Abilități de comunicare orală și scrisă bine dezvoltate;
  • Disponibilitate pentru un program full time este esențială (8:00-16:30/8:30-17:00, cu jumătate de oră pauză la prânz);
  • Experiența pedagogică în mediul ante-preșcolar/ preșcolar nu e necesară, dar constituie un avantaj;
  • Studiile universitare în domeniul învățământului preșcolar (PIPP), sau liceul pedagogic cu specializare de educatoare nu sunt necesare, dar constituie un avantaj;
  • Limba engleză la nivel conversațional nu e necesară, dar constituie un avantaj.

Descrierea jobului

Ce face asistentul de educator?
  • Asigură implementarea programului educațional, sub îndrumarea pedagogului principal;
  • Supraveghează copiii pe parcursul întregii zile, ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀oferind sprijin și setând limite ferme și blânde ori de câte ori este nevoie;
  • Încurajează și susține descoperirea făcută de către copil și învățarea independentă;
  • Încurajează independența funcțională a copilului și oferă sprijin atunci când observă că e necesar;
  • Se ocupă de pregătirea logistică a fiecărui moment din programul copiilor (fiecare masă a zilei, ieșitul afară, somn, etc.);
  • Colaborează cu și implică activ copiii în responsabilitățile zilnice ce țin de implementarea programului educațional;
  • Menține zilnic un mediu Montessori curat, ordonat și atractiv; se asigură că fiecare material din ambianță este în stare bună, complet și gata pentru a fi folosit;
  • Confecționează, achiziționează și pregătește materialul didactic la cererea și sub îndrumarea pedagogului Montessori.

Ce oferim?
  • Pachet salarial între 2900-3500 ron, compatibil cu experiența și formarea candidatului;
  • Management acordat la nevoile copiilor și ale angajaților;
  • Condiții de lucru echitabile: respect, transparență și predictibilitate;
  • Mediu de învățare prietenos și motivant;
  • Oportunități constante de dezvoltare profesională și personală (mentorat, cursuri, formări interne și externe).

Tu ce fel de parcurs în educație îți dorești?

Dacă răspunsurile pe care ți le oferi la această întrebare sunt compatibile cu descrierea de mai sus, noi așteptăm cu entuziasm să te cunoaștem.

Proiectul Montessori Ray of Light își propune să contribuie la dezvoltarea educației timpurii de calitate din România prin oferirea unui spațiu construit potrivit nevoilor de dezvoltare ale copiilor între 1 și 6 ani și perspectivei pedagogice alternative Montessori.

Suntem o mână de oameni pasionați de domeniul educației timpurii. Știm că lucrul într-o clasă Montessori presupune atenție activă acordată copilului, grijă autentică pentru dezvoltarea sa, înțelegerea și exersarea consecventă a limitelor sănătoase, echilibru între fermitate și blândețe, reflecție cu sens, autodisciplină și efort conștient pentru depășirea prejudecăților, credințelor și obiceiurilor personale care pot deveni obstacole în interacțiunea cu copiii.

Știm, de asemenea, cât de important este să ne raportăm unii la alții, ca adulți, așa cum ne dorim ca cei mici să se raporteze unii la alții în microcosmosul clasei. Recunoaștem că, la fel precum copilul, fiecare adult pe care îl întâlnim face tot ce poate cu instrumentele și resursele pe care le are. De aceea, ne acceptăm limitele și ne angajăm activ și conștient în propriile procese de dezvoltare personală și profesională. Susținem procesele de dezvoltare personală și profesională ale membrilor echipei noastre și căutăm colaboratori care să își dorească și să își asume aceste procese.

Un loc de muncă departe de a fi simplu sau banal, știm că lucrul cu copiii și părinții este solicitant și adesea provocator. În același timp, știm că e locul propice pentru momente nebănuite de încântare, tandrețe, uimire, recunoștință, curiozitate, creștere personală.

Publicat 27 Aug. 2024 Reactualizat 27 Aug. 2024 Expiră 26 Sept. 2024