Gratis

Strategic planning analyst

TenarisSilcotub

Candidatul Ideal

Location: Bucharest, Romania
Department: Marketing and Commercial Planning

Tenaris, leader worldwide in the energy sector, is looking for a junior resource for the Strategic Marketing & Commercial Planning team, at our office in Bucharest.

Have you just graduated? Are you about to graduate?

Join the Tenaris Global Trainee Program aimed to provide new junior employees with the opportunity to acquire knowledge, methodologies, tools and managerial techniques that will allow you to build your professional future.

Here the main pillars of the program:
  • Rotation into 2 different departments (2 different experiences, Learning from different leaders)
  • Focus on Training (Technical and Managerial Training, Classroom and Online Delivery,2 weeks experience at Company’s premises in Argentina )
  • Industrial Exposure (Mill Immersion, Project Experience)
  • Periodic Evaluations & Frequent Follow Up (Bi-annual performance and potential appraisals, Individual Development Plans based on areas of improvement & strengths)

What we offer?
  • Competitive Salary
  • Performance based salary increase
  • Performance based bonus
  • MyFlexiBenefits – benefits of your choice
  • Flexible working environment
  • Fixed bonuses for Easter, Christmas, Holiday and Metallurgist Day
  • 24 days annual leave

Your profile should look like this:
  • A Bachelor Degreed in Engineering or Economics
  • Excellent knowledge of Windows and the Office package, in particular Excel and PowerPoint
  • Good communication skills, drive for results, ability to work in a team and flexibility
  • Financial analysis experience is a plus
  • Previous experiences in strategic consulting will be considered a plus
  • Previous experience with RPAs, coding and AI tools is a plus
  • Working knowledge of Russian language is considered a plus

Descrierea jobului

​What will you do in your day-to-day job:
  • Support senior colleagues on the analysis of market dynamics and the ︁︀​︂︃︃​︈︃​︀related company positioning
  • Assist with the preparation/analysis of budgets/forecasts and related databases as well as presentations/documents for Senior Management
  • Support with the management control analysis and reporting activities of the Business Unit
  • Will have the opportunity to learn about specialized topics such as market share and competitor behavior
  • Development of graphs, analysis of statistics useful for the reference area
  • Tracking market news to share relevant information about activities in the energy sector.

Silcotub SA este cel mai important producător român de țevi fără sudură de diametre mici și, din 2004, este parte a companiei Tenaris - lider mondial în producția și furnizarea de produse tubulare și servicii conexe pentru industria energetică, industria auto, sectorul de petrol și gaze și multe alte aplicații industriale.

Compania este prezentă în 9 orașe din România și operează unități de producție complet integrate, de la elaborarea oțelului în Călărași, la realizarea de produse tubulare cu valoare adăugată mare la Zalău. De asemenea, o fabrică de prăjini de pompare în Câmpina și un centru de servicii în Ploiești completează portofoliul de produse pentru clienții din industria de petrol și gaze.

TenarisSilcotub – companie parte din grupul Tenaris – este cel mai important producător român de țevi fără sudură de diametre mici, utilizate în diverse aplicații din industriile energiei, mecanică și auto. Cu o echipă de peste 1.900 de oameni în România, TenarisSilcotub are unități de producție la Zalău, Călărași și Câmpina. Prin programele de dezvoltare socială, compania investește în educație, sănătate, cultură și protecția mediului.

Tenaris:

Tenaris is a leading global manufacturer and supplier of steel pipe products and related services for the world’s energy industry and other industrial applications. Our customers include most of the world’s leading oil and gas companies and our revenues amounted to US $14.9 billion in 2023. Employing around 29,000 people worldwide, we operate an integrated network of steel pipe manufacturing, research, finishing and service facilities with industrial operations in the Americas, Europe, the Middle East, Asia and Africa and a direct presence in most major oil and gas markets.

Publicat 4 Oct. 2024 Reactualizat 4 Oct. 2024 Expiră 3 Nov. 2024