Gratis

Specialist SSM-SU-Mediu

SC WETTERBEST SA

Candidatul Ideal

● studii superioare (profil tehnic reprezinta avantaj);
● nivel mediu de pregatire in domeniul securitatii si sanatatii in munca (certificat absolvire curs Inspector/Specialist SSM - 80 de ore conform Legii 319);
● absolvent curs in domeniul situatiilor de urgenta: cadrul tehnic PSI;
● cunoasterea standardelor ISO 14001 si 45001;
● bune cunostinte a legislatiei in domeniul SSM si SU;
● cunostinte operare MS-Office;
● engleza nivel mediu;
● permis de conducere categoria B;
● reale abilitati de relationare, comunicare, instruire si exprimare;
● fire analitica si dinamica, cu initiativa, atentie pentru detalii si inclinata catre gasirea de solutii.

Descrierea jobului

● coordoneaza intreaga activitate SSM si SU a companiei;
● elaboreaza instructiuni proprii pentru completarea si/sau aplicarea reglementarilor de securitate ︁︀​︂︃︃​︇︅​︀si sanatate in munca, tinand cont de particularitatile tuturor locurilor de munca/zone de activitate;
● intocmeste planul pentru instruirea lucratorilor in domeniul SSM / SU;
● intocmeste si aplica planul de prevenire si protectie, bazat pe evaluarea riscurilor fiecarei zone de activitate;
● creaza instructiuni SSM specifice utilajelor;
● intocmeste planuri si realizeaza inspectii pe domeniul SSM;
● tine evidenta efectuarii controlului medical periodic si, dupa caz, controlul psihologic periodic;
● participa si reprezinta firma la realizarea controalelor / inspectiilor realizate de catre organele de control abilitate;
● face parte din Comitetul de Sanatate si Securitate in Munca (CSSM), convoaca intalnirea membrilor si informeza autoritatile competente cu privire la aceste actiuni

Wetterbest® este un producator de top pe piata sistemelor de invelitori metalice din Romania. Misiunea noastra este de a oferi siguranta si confort clientilor nostri, prin sisteme de acoperisuri calitative, rezistente si durabile. Strategia ce sta la baza actiunilor noastre, pleaca de la principii antreprenoriale solide ce au in vedere investitii constante si consistente in tehnologizare, materie prima de calitate, dezvoltarea continua a echipei Wetterbest, a portofoliului de produse si a pietelor pe care activam. Incepand din anul 2021, Wetterbest este preluat de catre Grupul International Kingspan, liderul global in industria materialelor de termoizolare si de anvelopare a cladirilor.

Publicat 27 Iun. 2024 Reactualizat 27 Iun. 2024 Expiră 27 Iul. 2024