Gratis

Sef Serviciu Intern SSM-SU

HIDROCONSTRUCTIA S.A.

Candidatul Ideal

  • Studii superioare in domeniile tehnice, de preferat experienta relevanta in domeniul constructiilor;
  • Studii de specialitate – nivel superior, conform Legii 319/2006 si curs Cadru Tehnic cu atributii PSI sau Inspector Protectie Civila;
  • Disponibilitate la deplasari in tara;
  • Foarte bun cunoscator al legislatiei SSM si SU;
  • Experienta in cercetarea accidentelor dе munca;
  • Disponibil pentru deplasari la sucursalele din tara si din strainatate la Sucursala Belgia (deplasari periodice in santiere in regim de delegare);
  • Bune cunostinte de operare PC: MS Office;
  • Abilitati de planificare si organizare, atenție la detalii;
  • Abilitați excelente dе comunicare și exprimare în limba romana si engleza, dе analiza, sinteza si organizare, dе lucru autonom si in echipa

Descrierea jobului

  • Organizarea activitatii de SSM si SU conform legislatiei specifice in vigoare si actualizarea documentatiei specifice;
  • Identificarea si evaluarea riscurilor ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂de accidentare pe linie de SSM precum si stabilirea masurilor de prevenire, corectare, actualizare a Planului de Prevenire si Protectie;
  • Tine evidenta zonelor cu risc ridicat si specific;
  • Intocmirea Planurilor Proprii de SSM pentru santiere, conform cerinte HG 300/2006;
  • Elaborarea / actualizarea instructiunilor proprii SSM / SU (PSI + PC);
  • Instruirea personalului privind legislatia SSM si SU (noi salariati) si verifica instruirea lucrаtorilor in domeniile securitate si sanatate in munca si situatii de urgenta;
  • Participarea la cercetarea evenimentelor SSM, conform competentelor prevazute de legislatia in vigoare;
  • Organizеаza si verifica instruirea lucrаtorilor in domeniile securitate si sanatate in munca si situatii de urgenta;
  • Efectueaza controale in teren privind respectarea regulilor de SSM si SU, atat la sucursalele din tara cat si la sucursala Belgia pentru a verifica gradul de respectare a cerintelor legale de SSM si SU;
  • Asigura legatura cu medicul de medicina muncii si tine evidenta posturilor de lucru care necesita examene medicale suplimentare;
  • Informeaza conducerea societatii asupra deficientelor constatate in timpul controalelor efectuate si propune masuri corective;
  • Identifica echipamentele individuale de protectie necesare pentru posturile de lucru si intocmeste necesarul de dotare a lucratorilor cu echipament individual de protectie;
  • Organizeaza instruirea echipelor de prima interventie si exercitii de evacuare specifice domeniului situatiilor de urgenta.

Hidroconstructia SA este antreprenor general in constructii care are o experienta consacrata, atat pe proiecte de interes national in domeniul hidroenergetic, cat si pe proiecte de constructii civile, industriale sau infrastructura de mediu.
Suntem in plin proces de reorganizare si transformare organizationala si cautam colegi cu care sa facem echipa performanta in implementarea noilor directii strategice.
Publicat 19 Iun. 2024 Reactualizat 19 Iun. 2024 Expiră 19 Iul. 2024