Specialist proiectare senior in cadrul Compartimentului Proiectare Avize Autorizatii

Electrica Serv S.A.

Candidatul Ideal

Societatea Filiala de Întreţinere şi Servicii Energetice Electrica Serv SA, organizeaza concurs extern pentru ocuparea postului vacant de Specialist Proiectare Senior cu contract individual de munca pe durata nedeterminata, în cadrul Compartiment Proiectare Avize Autorizatii - Departament Engineering - Directia Green Energy - S FISE Electrica Serv SA.
Cautam un coleg care sa detina:
Studii superioare tehnice cu licenta, absolvent de inginerie electrica/energetica sau similar;
Experienţă în proiectarea instalaţiilor energetice de joasă şi medie tensiune (linii electrice aeriene şi subterane, posturi de transformare etc)
Autorizare ANRE gradul 3 A (constituie avantaj 4 B)
Certificari/atestari proiectare sisteme fotovoltaice
Cunoaşterea si experienta in utilizarea programelor informatice specifice activităţii de proiectare instalatii electrice si instalatii fotovoltaice (software devize, intocmire planse, dimensionare electrică/mecanică, simulari productie energie etc).
Cunostinte operare PC: Microsoft Office, Autocad, PVSyst, PVcase, etc
Cunoştinţe de legislaţie, standarde și normative ANRE aplicate în domeniul distribuţiei şi furnizării de energie electrică;
Permis de conducere categoria B.

Descrierea jobului

Ce vei face in cadrul companiei noastre (atributii):

Întocmeşte antemăsurători şi devize de cantităţi de lucrări cu valori, ︁︀​︂︃︃​︁︂︁​︆︄in vederea intocmirii ofertelor catre diversi beneficiari, utilizând programele informatice specifice.
Intocmeste documentaţii tehnico-economice, în diferite faze de proiectare, în funcţie de cerinţele beneficiarului, specificate în comandă/tema de proiectare/ contractul de proiectare.
Participă la inventarierea zonelor şi instalaţiilor si preia date electroenergetice necesare intocmirii proiectelor, din teren si de la beneficiarul lucrărilor.
Întocmeşte planul de control al calităţii, încercări şi verificări, corespunzător proiectului.
Colaborează cu alti specialisti din cadrul departamentului Engineering sau proiectanţi de alte specialităţi implicaţi în realizarea ofertei sau proiectului.
Participă la predarea amplasamentului lucrării proiectate.
Acordă asistenţă tehnică pe tot parcursul execuţiei lucrărilor.
Participă la verificarea calităţii lucrărilor în fazele de execuţie a acestora, stabilite prin norme tehnice şi Planul de control al calităţii, încercări şi verificări, cuprins în proiect şi semnează documentele rezultate
Stabileşte modificări în execuţia lucrării proiectate, la solicitarea executantului, cu acordul dirigintelui de şantier şi aprobarea beneficiarului. În acest sens, întocmeşte dispoziţii de şantier, note de renunţare şi note de comandă suplimentară, după caz, pe care le supune avizării comisiilor de specialitate şi verificatorului de proiect.
Participă, în calitate de invitat, la recepţia lucrărilor proiectate şi executate şi întocmeşte Referatul cu privire la modul în care a fost executată lucrarea.
Bibliografie si tematica concurs :
Legea energiei electrice şi a gazelor naturale nr.123/2012, cu modificările şi completările ulteroioare.
Hotărârea de Guvern nr.907/2016 privind etapele şi conţinutul-cadru al documentaţiilor tehnico-economice aferente obiectivelor/proiectelor de investiţii finanţate din fonduri publice, cu modificările şi completările ulterioare.
Ordinul ANRE nr.59/2013 pentru aprobarea Regulamentului privind racordarea utilizatorilor la reţelele electrice
Ordinul ANRE nr.102/2015 pentru aprobarea Regulamentului privind stabilirea soluţiilor de racordare a utilizatorilor la reţelele electrice de interes public.
Alte norme si ordine ANRE cu referire la racordarea la retea a prosumatorilor

Candidaţii selectati vor prezenta următoarele documente:
  • Curriculum vitae actualizat care sa prezinte evolutia carierei profesionale a dumneavoastra, performantele in activitate, precum si date personale;
  • Copii ale actelor care sa ateste studiile/specializarile solicitate pentru postul vacant;
  • Copie CI;
CV-urile vor fi depuse la S. FISE Electrica Serv SA - Direcția Resurse Umane și Administrativ - punctul de lucru din str. Negoiu nr. 12, sector 3, Bucuresti sau vor fi transmise la adresa de e-mail: cariere@electricaserv.ro.
Prelucrarea datelor cu caracter personal pentru desfasurarea procesului de recrutare se va face in conformitate cu Regulamentul de protectie a datelor cu caracter personal nr. 679/2016.

Societatea Filiala de Intreţinere şi Servicii Energetice « Electrica Serv» - S.A. - este o structura dinamica ce beneficiaza insa de experienţa a peste 130 de ani de activitate în domeniu, asigurand, în diferite forme organizatorice, mentenanta si servicii pentru sectorul energetic.

Principalul obiect de activitate al societatii il reprezinta realizarea lucrarilor de intreținere și reparații pentru instalatiile de distributie si transport (110 kV) a energiei electrice, alte activitati de prestari servicii, precum și executarea lucrarilor de investitiiiîn sectorul energetic.
Viziunea Electrica Serv este unul dintre cei mai performanti prestatori de servicii energetice din Romania, propunandu-si totodata sa devina un concurent important pe piata externa.
Publicat 27 Iun. 2024 Reactualizat 27 Iun. 2024 Expiră 12 Iul. 2024