Gratis

Inginer Principal Specialist - Inginer Constructor

COMPANIA NAȚIONALĂ DE TRANSPORT AL ENERGIEI ELECTRICE "TRANSELECTRICA" S.A. - SUCURSALA TERITORIALĂ DE TRANSPORT BACĂU

Candidatul Ideal

Studii de bază: studii superioare tehnice, în domeniile: Construcţii civile, industriale şi agricole / Inginerie civilă / Inginerie urbană şi dezvoltare regională / Căi ferate, drumuri şi poduri / Amenajări şi construcţii hidrotehnice/ Inginerie economică în construcții;
Nivel de studii : S/ECTS + M/ECTS

Experiență: minim 3 ani în domeniul construcții;

Cunoștințe necesare postului:
- atestare MLPTL-ISC ca diriginte de șantier în domeniul construcțiilor civile și industriale de importanță minim C, constituie avantaj;
- cunoaşterea prescripţiilor, normelor şi legislaţiei în vigoare referitoare la domeniul propriu de activitate (în general) și la comportarea în timp a construcţiilor (în special);
- cunoștințe privind obţinerea avizelor, acordurilor şi autorizaţiilor de construire;
- cunoștințe în desfăşurarea procedurilor de achiziţie publică și în derularea contractelor de achiziţie de produse, lucrări sau servicii
- cunoștințe de utilizare și operare PC: Microsoft Office, Autocad sau similar;
- cunoașterea la nivel general a activităților reprezentative din Sistemul Energetic Național, în special cele din domeniul serviciilor de transport;
- permis de conducere categoria B.

Abilități:
- abilităţi în relaţiile umane: capacitatea de a se integra în echipă, de a-şi aduce contribuţia prin participare efectivă, de a transmite idei și soluții pentru realizarea obiectivelor comune stabilite de echipă; disponibilitate de cooperare, capacitate de evitare a stărilor conflictuale, respectarea relațiilor ierarhice; integritate morală, persoană de încredere, corectitudine;
- abilităţi de comunicare, negociere: capacitate de comunicare şi de negociere cu personalul de conducere; transparență și claritate în transmiterea informațiilor; adaptare la situații neprevăzute; eficacitate în reprezentarea firmei în relațiile cu terți; adaptabilitate și flexibilitate;
- alte abilităţi: eficacitate și siguranță în îndeplinirea responsabilităților; capacitate de decizie și de organizare în activitatea proprie; tenacitate, receptivitate, implicare și răspuns prompt la solicitări, disponibilitate pentru efort suplimentar, disciplină în muncă, integritate; atașament față de companie, capacitate de a întocmi rapoarte, stăpânire de sine, spirit de inițiativă;

Detalii suplimentare se regasesc accesand urmatorul link: https://web.transelectrica.ro/noutati/cariere/838_2024.10.10_14-46-05.pdf

Descrierea jobului

Responsabilitati:
- Răspunde de aplicarea în cadrul activității proprii a politicilor și a strategiei de dezvoltare aprobate a Companiei, precum ︁︀​︈︈​︈︈​︁︈︅și a programelor aferente;
- Gestionează lucrările de Mentenanță care se execută la partea de construcție a instalațiilor/clădirilor din gestiunea STT Bacău, pentru asigurarea funcționării în condiții de maximă siguranță și eficiență a acestora;
Participă în cadrul echipelor de proiect, ca specialist construcții, la desfășurarea activitățiilor legate de realizarea proiectelor de Mentenanță;
- Asigură derularea contractelor de mentenanță majoră la nivelul STT Bacău ;
- Colaborează cu Responsabilul de proiect din cadrul Serviciului Investiții pentru probleme legate de partea de construcție a instalațiilor/clădirilor din gestiunea STT Bacău;
- Urmărește respectarea prevederilor contractuale pentru lucrările de mentenanță majoră pe tot parcursul lor, admiţând la plată numai lucrări corespunzătoare d.p.d.v. calitativ;
- Verifică și semnează situațiile de lucrări emise de prestatori pentru lucrări derulate în baza contractelor încheiate cu aceștia;
- Participă la recepţia lucrărilor asigurând secretariatul acestora (legea 10/1995 art. 21 pct. F și HG 343/2017);
- Verifică existenţa autorizaţiei de construire şi îndeplinirea condiţiilor legale cu privire la aceasta (Legea 10/1995 art. 21);
- Verifică respectarea fişelor tehnice şi a tehnologiilor de execuţie în vederea asigurării nivelului calitativ prevăzut în documentaţia tehnică;
- Efectuează verificările prevăzute în normele tehnice şi semnează documentele întocmite ca urmare a verificărilor;
- Participă la verificare în faze determinante şi la întocmirea proceselor verbale de lucrări ascunse;
- Răspunde de respectarea Legii 10/1995 în totalitate, precum și în special de art. 11, care prevede interzicerea utilizării de echipamente şi tehnologii noi fără agrement tehnic, precum și de materiale, semifabricate şi prefabricate necorespunzătoare sau fără certificate de calitate;
- Asistă la prelevarea probelor de la locul de punere în operă;
- Analizează propunerile venite de la centrele de exploatare pentru lucrări pe partea de construcții și alte instalații și propune lucrări pentru Programul de Mentenanță din cadrul STT și proiectul de buget aferent acestor lucrări;
- Organizează desfășurarea în condiții optime a activităţii de exploatare și urmărire comportare construcții și alte instalații aferente acestora din cadrul Sucursalei Teritoriale de Transport BACAU.

Beneficii :
- loc de munca stabil
- salar atractiv in functie de nivelul de performanta
- tichete de masa + alte beneficii/sporuri reglementate in Contractul Colectiv de Munca

Informații generale:
Pentru a aplica pe acest post, dacă considerați că îndepliniți toate cerințele menționate mai sus, vă rugăm să trimiteți sau să depuneti la Registratura STT Bacău (din str. Oituz, nr.41, Bacău)/ la SRU cu punct de lucru la STT Bacău – DRU în atenția d-nei Iuliana PAL (pe adresa de email iuliana.pal@transelectrica.ro) până la data de 01.11.2024 Cererea de inscriere însoțită de un Curriculum Vitae actualizat cu informațiile la data depunerii.

Relaţii suplimentare se pot obţine la telefon - 0234/207180 / 0234207145 Serviciul Resurse Umane cu punct de lucru la S.T.T.Bacău – DRU.
CNTEE ”Transelectrica” – S.A. prelucrează datele cu caracter personal din CV-uri, cu scopul desfășurării procesului de recrutare și selecție, respectând temeiul legal în vigoare.

Ne rezervăm dreptul de a selecționa și de a contacta candidații. Vor fi luate în considerare doar CV-urile transmise (prin email) sau depuse (la Secretariatul Sucursalei Teritoriale de Transport BACĂU din strada Oituz nr.41, Bacău) până la data menționată și care respectă întocmai cerințele postului referitoare la studii și experiență (informații precizate în prezentul Anunț de recrutare). După analizarea CV-urilor, ulterior perioadei de depunere a acestora, se va pune la dispoziția candidaților selecționați, Tematica și Bibliografia aferentă în vederea aplicării metodelor de selecție.

Detalii complete se regasesc accesand urmatorul link:
https://web.transelectrica.ro/noutati/cariere/838_2024.10.10_14-46-05.pdf ( www.transelectrica.ro - Sectiunea Cariere )

Compania Națională de Transport al Energiei Electrice “Transelectrica” – S.A. este operatorul de transport și de sistem din România, având un rol cheie pe piața de energie electrică din România. Compania gestionează, operează, întreține, modernizează și dezvoltă sistemul electric de transport și asigură schimburile de electricitate între țările Europei Centrale și de Răsărit. Este responsabilă pentru transportul energiei electrice, funcționarea sistemului și a pieței, asigurarea siguranței Sistemului Electroenergetic Național. De asemenea, reprezintă principala legatură dintre cererea și oferta de electricitate, echilibrând permanent producția de energie cu cererea.
Publicat 24 Oct. 2024 Reactualizat 24 Oct. 2024 Expiră 31 Oct. 2024