Gratis

Inginer controlul calitatii

FCC CONSTRUCCION SA BARCELONA SUCURSALA BUCURESTI
2 poziții

Candidatul Ideal

- Inginer- constructii cai ferate, drumuri si poduri;
- experienta anterioară totala: minim 3 ani

Descrierea jobului

- Efectueaza deplasari in Santier in functie de Programul de Lucru pentru a supraveghea lucrarile de constructii;
- Participa la ︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈testele efectuate in cadrul Santierului si la prelevarea probelor de catre personalul din laborator;
- Comunica/ mentine legatura cu personalul din laborator pentru incercarile si testele realizate;
- Informeaza Managerul de calitate despre lucrarile din cadrul Santierului;
- Participa la receptiile FAT (factory acceptance testing) la producatori/ furnizori;
- Se asigura ca toate documentele de calitate primite de la producatori/ furnizori sunt valabile si respecta trasabilitate conform cu normele tehnice;
- In timpul executiei verifica lucrarile executate pentru a stabili daca acestea se desfasoara respectand cerintele/ specificatiile contractuale, Planul de Asigurare a Calitatii Proiectului si procedurile tehnice de executie;
- Alaturi de Responsabilul Tehnic de Executie participa la verificarea lucrarilor executate pentru a stabili conformitatea cu Proiectul Tehnic si Caietele de Sarcini,
- Analizeaza integritatea/ legalitatea/ conformitatea documentelor primite de la furnizori sau intocmite pe santier;
- Se asigura ca rezultatele probelor de laborator respecta frecventa si specificatiile din Caietele de Sarcini.
- Colecteaza documentatia ce atesta calitatea lucrarii si intocmeste Procesele Verbale de receptie calitativa/ Procesele Verbale de lucrari ascunse, gestioneaza semnarea acestora de catre personalul responsabil din Santier ( RTE si Sef Santier) precum si de catre Beneficiar prin reprezentantul acestuia, Dirigintele de Santier;
- Tine evidenta documentelor de calitate in Registrul de evidenta pentru lucrari si arhiveaza Procesele verbale care au fost acceptate/ semnate de catre Diriginte;
- Aduna si gestioneaza arhiva inregistrarilor calitatii in conformitate cu sistemul de arhivare stabilit in PACP (Planul de asigurare a calitatii proiectului);
- Pregateste documentatia pentru Faze determinanta si participa alaturi de RTE la receptia lucrarilor ce fac obiectul Fazei Determinante;
- Comunica cu Seful de Santier si RTE si organizeaza verificari pentru parti din lucrare ce au fost terminate pentru realizarea receptiei;
- Identifica si comunica eventualele neconformitati Managerului de Calitate si Responsabilului Tehnic cu Executia;
- Raspunde de certificarea lucrarilor prin intocmirea Proceselor Verbale;
- Urmareste utilizarea in lucrare a materialelor, prefabricatelor etc. agrementate si aprobate de Consultanta;
- Participa la receptia de materiale, prefabricate in fabrica impreuna cu Consultantul;
- Realizeaza receptia materialelor ajunse in depozitul Santierului, inainte ca aceste sa fie puse in opera, alaturi de persoanele desemnate de Consultanta si/ sau Beneficiar;
- Participa la receptia lucrarilor executate impreuna cu Consultantul;
- Aduna si gestioneaza arhiva inregistrarilor calitatii in conformitate cu sistemul de arhivare stabilit in Manualul de Management de Calitate al Santierului;
- Intocmeste Cartea Tehnica a Constructiei care va fi transmisa ulterior la Arhiva Centrala a companiei si la Beneficiar (daca acest lucru este cerut prin contract);

Compania noastra este companie de constructii ce desfasoara proiecte majore de infrastructura rutiera si feroviara la nivel international si national, in diferite zone ale tarii.
Publicat 9 Oct. 2024 Reactualizat 16 Oct. 2024 Expiră 8 Nov. 2024