Gratis

Inginer Responsabil Calitate in constructii

Somet S.A.

Candidatul Ideal

- Absolvent Facultate Constructii.
- Minim 1 an experienta anterioara similara, in santiere constructii.
- Cunostinte MS Office si AutoCAD (sau DWG True View).
- Cunostinte generale despre standarde ISO 9001:2015, pot fi un avantaj.
- Cunostinte tehnice, materiale si tehnici de aplicare.
- Cunostinte normative din domeniul constructiilor.
- Persoana cu bune abilitati de comunicare si lucru cu oamenii.
- Demonstreaza atentie la detalii si preocupare pentru calitatea executiei.
- Persoana organizata, cu bune abilitati de rezolvare a problemelor si orientata catre rezultate.

Descrierea jobului

Cautam colegi pentru extinderea echipei ce va fi implicata in executia unui proiect emblematic - proiectul Magistrala de Metrou M6 ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀Lot 1.2!

Responsabilul calitate raspunde de desfasurarea permanenta si sistematica a activitatii de Controlor tehnic cu calitatea si a proceselor de inspectii si incercari la nivelul proiectului alocat, in conformitate cu prevederile documentelor Sistemului de management al calitatii (SMC) adoptat de organizatie.

Responsabilitati principale:
  • Participa la inspectiile I.S.C. si verifica aducerea la implinire a masurilor dispuse de acestia.
  • Intocmeste formulare de aprobare materiale / echipamente in cadrul obiectivului de executie unde este alocat, evaluand documentia tehnica a acestor materiale/echipamente care trebuie sa indeplineasca cerintele legale de punere pe piata si cerintele din proiect.
  • Participa la receptia calitativa a materialelor / echipamentelor in cadrul obiectivului unde este alocat, verificand inclusiv existenta documentelor de calitate, inainte de a fi puse in opera.
  • Intocmeste Procesele Verbale de executie ale lucrarilor pentru obiectivul de executie unde este alocat.
  • Ofera suport in vederea intocmirii situatiilor de lucrari aferente obiectului de executie unde este alocat.
  • Verifica si avizeaza documentatia de calitate aferente situatiilor de lucrari transmise de subcontractori .
  • Efectueaza verificari in santier din punct de vedere calitativ si Intocmeste Rapoarte de verificare (in cazul neconformitatilor de executie in cadrul lucrarilor de constructii, lipsa documente de calitate, lipsa documentatie de proiectare, etc.
  • Sesizeaza Responsabilul Tehnic cu Executia, seful de santier si/sau proiectantul ( dupa caz), daca se constata neconformitati, propunand solutii de remediere (in limitele de competenta) si urmarind rezolvarea lor, în termenele asumate in Rapoartele de neconformitati/verificare.
  • Participa la fazele determinante ale lucrarii, verificand asigurarea conditiilor necesare efectuarii acestora, in scopul obtinerii acordului de continuare a lucrarilor.
  • Intocmeste (Ordoneaza, completeaza, opiseaza) cărtea tehnica a construcției, in cadrul proiectelor unde este alocat cu decizie.
  • Intocmeste/avizeaza Planurile de Control Calitate Verificare si Incercari (PCCVI) pentru proiectul de executie unde este alocat .
  • Verifica corectitudinea operatiei de trasare (conform proiect).
  • Participa la verificarea executiei lucrarilor ce devin ascunse.
  • Verifica daca lucrarile au fost executate in conformitate cu specificatiile contractuale, cu proiectul, cu planul de control al calitatii si cu procedurile tehnice de executie / operationale.
  • Monitorizeaza efectuarea incercarilor, testelor si inspectiilor desfasurate pe santier, conform planificarii.
  • Se asigura ca rezultatele incercarilor, testelor si inspectiilor sunt inregistrate corespunzator pentru Cartea Tehnica a Constructiei.
  • Colecteaza si gestioneaza arhiva inregistrarilor calitatii in conformitate cu sistemul de arhivare stabilit in Planul Calitatii.
  • Inregistreaza si efectueaza monitorizarea actiunilor corective propuse de partile interesate.
  • Se asigura ca sunt utilizate mijloace de masurare verificate metrologic.
  • Furnizeaza informatii tehnice necesare tratarii reclamatiilor calitative inregistrate in vederea solutionarii acestora.
  • Intocmeste Rapoarte tehnice, note de constatare, PV de recoltare si esantionare probe, rapoarte de inspectie.
  • Sprijina Seful de santier in propunerea de rezolvare a neconformitatilor.
  • Analizeaza integritatea si conformitatea documentelor de inregistrare a calitatii primite sau intocmite pe santier.
  • Participa la implementarea, proiectarea si mentinerea sistemului de management al calitatii impreuna cu seful direct, in conformitate cu unul din standanterdele irnationale ISO 9001, ISO 14001, ISO 45001.Participa in cadrul auditurilor interne calitate – mediu.
Beneficii:
  • Bonuri de masa.
  • Abonament medical clinica privata.
  • Decont transport.
  • Laptop si telefon de companie.
  • Zile suplimentare de concediu de odihna pentru angajatii cu vechime.
  • Perspective de dezvoltare profesionala.
  • Activitati recreative cu echipa.
  • Salariu fix de incadrare oferit in functie de experienta.
  • Oportunitatea de a lucra alaturi de o echipa de profesionisti, intr-o companie cu traditie si renume!

Infiintata in 1991 cu capital integral privat, SOMET SA este o companie cu traditie si experienta pe piata romaneasca, specializata in lucrari mari de infrastructura subterana si cu vasta experienta in constructii civile.

De-a lungul traiectoriei profesionale, SOMET s-a detasat pe piata de constructii din Romania ca si companie specializata in constructii de metrou, mentinandu-si pana in prezent pozitia de lider în acest domeniu.

DIN PASIUNE PENTRU PERFORMANTA

Publicat 20 Sept. 2024 Reactualizat 20 Sept. 2024 Expiră 20 Oct. 2024