Gratis

Economist

Federatia Sindicatelor Libere si Independente - Petrol Energie

Candidatul Ideal

Cerințe:
  • Absolvent studii superioare de lungă durată, în domeniul finanțe/contabilitate
  • Experiență anterioară relevantă în finanțe și contabilitate (min. 2 ani), dobândită în societăți din sectorul privat ori în companii publice
  • Să cunoască legislația financiară și fiscală actuală
  • Bun comunicator, capabil să lucreze eficient atât intern, la nivelul departamentelor organizației, cât și cu partenerii externi
  • Să dea dovadă de onestitate și transparență în relațiile cu ceilalți colegi și cu organizația
  • Să aibă experiență în elaborarea și implementarea politicilor și procedurilor financiare
  • Să aibă capacitate de concentrare, analiză, sinteză și interpretare a datelor, cu o bună auto-organizare și prioritizare
  • Capacitate de a prelucra informațiile, de a le interpreta și de a le valorifica prin furnizarea de date prelucrate factorilor decizionali
  • Să dea dovadă de integritate
  • Orientat către rezultate și atent la detalii
  • Cunoașterea Limbii Engleze reprezintă avantaj
  • Competențe digitale (MSOffice, INTERNET, abilitatea de a utiliza platforme online)
  • Cunoștințe de operare în programul SAGA reprezintă avantaj
  • Permis de conducere categoria B reprezintă avantaj

Descrierea jobului

Responsabilități:

I. Contabilitate primară:
  • Realizează toate operațiunile de contabilitate primară
    • Realizează activitățile de casierie și întocmeste registrul ︁︀​︂︃︃​︈︃​︀de casă (RON și valute)
    • Realizează activitățile de bancă (operațiuni pe conturi în RON și valute)
    • Primește, verifică și înregistrează documentele financiar contabile (facturi emise/primite, extrase bancare, registrul de casă, deconturi, etc.)
  • Realizează toate operațiunile de înregistrare a documentelor primare în aplicațiile contabile
II. Salarizare:
  • Realizează toate operațiunile de calcul și plată a drepturilor salariale în conformitate cu contractele individuale de muncă, Regulament intern, legislația în vigoare
III. Contabilitate generală și fiscalitate:
  • Realizează toate operațiunile de întocmire și transmitere a declarațiilor fiscale conform legislației în vigoare
  • Realizează toate operațiunile de întocmire și închidere a registrelor contabile, a balanței de verificare lunare și a situațiilor financiare anuale
IV. Contabilitate comercială și de gestiune:
  • Răspunde de realizarea inventarierii anuale a patrimoniului
  • Inregistrează în contabilitatea organizației rezultatele inventarierii
V. Contabilitate financiară:
  • Intocmește și propune spre aprobare anual, bugetul de venituri și cheltuieli al organizației și raportează lunar execuția bugetară
  • Urmărește și actualizează permanent contractele comerciale (furnizori, clienți) ale organizației
  • Răspunde de urmărirea și respectarea permanentă a termenelor de plată/ încasare pentru creanțele și datoriile organizației

Oferta de angajare și posibilități de dezvoltare personală

Oferim:
  • Contract individual de muncă pe durată determinată de 6 luni, la sfârșitul căruia, în baza unei evaluări pozitive, se poate transforma în contract individual de muncă pe durată nedeterminată
  • Pachet salarial motivant, în acord cu politica organizației și aria de responsabilitate a postului
  • Participare la evenimente, conferințe, seminarii, în acord cu politica organizației

Descrierea companiei

Descrierea organizației

FSLI PETROL - ENERGIE reunește, pe baza liberului consimțământ, Sindicatele Libere Independente, Asociațiile și Ligile cu caracter apolitic din România, garantează independența fiecărei organizații afiliate, respectă statutul acestora și recunoaște autonomia în gestionarea bugetelor proprii.
FSLI PETROL – ENERGIE este constituită în concordanță cu prevederile din Carta Organizației Internaționale a Muncii (C.I.M.), a Statutului Confederației Internaționale a Sindicatelor Libere (CISL), a Constituției României și ale Legii nr. 54/1991 a Sindicatelor.
FSLI PETROL - ENERGIE este o federație sindicală constituită în martie 1990 și reunește sindicate din industria de petrol și energie.
FSLI PETROL ENERGIE este independentă față de partidele și organizațiile politice.
FSLI PETROL ENERGIE este independentă și autonomă raport cu Organele Administrației și Puterii de Stat.
FSLI PETROL ENERGIE este autonomă în raporturile cu celelalte Federații si Confederații.
FSLI PETROL ENERGIE este afiliată la sindicate naționale și internaționale de prestigiu: C.N.S.L.R. Frăția, Federația Internațională IndustriALL GU, Federația Internațională IndustriAll ETU, Federația Europeană a Muncitorilor din Chimie și Minerit, Internaționala Sindicală I.C.E.M, Federațiile Sindicatelor din Industria Petroliera din Serbia, Ungaria, Egipt și Norvegia
Publicat 14 Iun. 2024 Reactualizat 28 Iun. 2024 Expiră 14 Iul. 2024