Gratis

Contabil

CWS-boco Romania

Candidatul Ideal

  • Studii superioare în domeniul economic – contabilitate
  • Experiență de minimum 2-3 ani în contabilitate
  • Cunoașterea legislației fiscale și contabile în vigoare
  • Abilități excelente de utilizare a pachetului Microsoft Office, în special Excel
  • Atenție la detalii și capacitate de a respecta termenele limită
  • Abilități excelente de comunicare și lucru în echipă și de a gestiona sarcini multiple

Descrierea jobului

  • Înregistrarea facturilor de costuri, mijloace fixe precum și achiziții de stocuri atât din România cât și din UE
  • Înregistrarea ︁︀​︈︈​︈︈​︁︉︂extraselor de cont de la bănci precum și a registrelor de casă (Ron / Euro)
  • Înregistrare deconturi de cheltuieli
  • Întocmirea raportarilor statistice (atunci când este nevoie)
  • Valorificare de inventare
  • Monitorizare și înregistrare cheltuieli și venituri în avans
  • Reconciliere fișe de cont
  • Punctaj sold client / furnizor
  • Efectuarea plăților
  • Verificarea facturilor din jurnalele de vânzări și cumpărări cu postarea acestora în SPV
  • Urmărirea postării facturilor de către furnizori în SPV
  • Întocmirea dosarului pentru declarația lunară INTRASTAT
  • Suport în întocmirea declarațiilor D300, D390, D394, Declarația de mediu, D100
  • Arhivare documente

Oferim:
  • Salariu atractiv
  • Contract de muncă pe o perioadă nedeterminată
  • Posibilități de dezvoltare profesională
  • Mediu de lucru dinamic și prietenos
  • Beneficii adiționale (asigurare medicală, tichete de masă, etc.)

Located in Bucharest, CWS Boco Romania SRL is part of CWS Group, company with over 100 years of activity in six solution areas: Hygiene, Floor Care, Fire Safety, Work wear, Cleanrooms, and Healthcare. Haniel and Rentokil Initial formed a joint venture in mid-2017, with the aim of furthering the development of these business areas.

We place great emphasis on durable quality products and custom-made service. We strive each and every day for more hygiene, safety and sustainable actions in our own company as well as for our customers. Our entrepreneurial actions are based on six core values: Sustainability, Integrity, People, Passion for service, Quality, and Drive for results.

CWS Group has over 11,000 employees working at around 130 sites, in 16 European countries, with 43 company-run, high-tech laundries located all over Europe.The Group annual turnover is around € 1.22 billion. The company is working to create a healthier and safer tomorrow, is the CWS vision and one which we are committed to achieving on a daily basis. New standards were set, with sustainable innovations: the concepts of recycling and renting have always been at the heart of our business model. Our holistic system solutions will contribute to improved health, safety and protection in the future. For you, your staff and your customers. Every single day.

CWS Boco Romania SRL offers optimal solutions and is based on a long experience in the field, offering the most modern logistics services in a network of activities, products and comprehensive, sustainable and ecological processes. The company has developed rapidly, both in terms of spreading services across the country and through its portfolio of active customers.

Publicat 16 Sept. 2024 Reactualizat 16 Sept. 2024 Expiră 16 Oct. 2024