Gratis

Consilier Juridic

MAI MAI Credit

Candidatul Ideal

Cerințe și calificări:

Studii superioare în Drept, de preferat cu specializare în Drept Comercial sau Financiar-Bancar.
Minim 3 ani experiență în consiliere juridică, preferabil în domeniul financiar sau bancar.
Cunoștințe avansate de legislație aplicabilă institutiilor financiare nebancare, inclusiv reglementări BNR și norme privind protecția consumatorilor.
Abilități excelente de comunicare.
Capacitatea de a lucra atât independent, cât și în echipă.
Atenție la detalii și abilități analitice.

Competențe necesare:

Cunoștințe juridice specifice: Abilitatea de a interpreta și aplica corect legislația specifică.
Rezolvarea problemelor: Abilitatea de a oferi soluții juridice eficiente în timp util.
Lucru sub presiune: Capacitatea de a gestiona sarcini multiple și de a respecta termene strânse.

Descrierea jobului

Relații ierarhice:
Rapoartează direct: Directorului General Adjunct
Colaborează cu: Toate structurile institutiei

Scopul postului:
Asigurarea suportului juridic pentru operațiunile ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁institutiei, conform reglementărilor legale în vigoare, reprezentarea si consilierea sub aspect juridic a acesteia.

Responsabilități principale:
Oferă consultanță juridică în toate aspectele operaționale, inclusiv în privința produselor financiare oferite.
Asigura suportul juridic in apararea drepturilor legitime ale institutiei in fata autoritatilor publice, instantelor, institutiilor de orice natura, precum si in fata oricarei persoane juridice sau fizice.
Elaborează și revizuiește contracte, acorduri, adrese și alte documente juridice, asigurând conformitatea acestora cu legislația aplicabilă.
Asigură respectarea normelor legale și a cerințelor de reglementare si raportare impuse institutiilor financiare nebancare de către autoritățile competente.
Colaborează cu avocații externi pentru soluționarea diverselor aspecte juridice care depasesc competentele stabilite intern.
Revizuiește periodic/ avizeaza politicile și procedurile interne din perspectiva juridică.
Informează managementul și personalul cu privire la modificările legislative și impactul acestora asupra activității institutiei.
Pregătește documentația necesară în vederea obținerii sau reînnoirii licențelor și autorizațiilor.

Institutie Financiara Non-Bancara lansata recent pe piata (www.maimaicredit.ro).
Suntem o echipa tanara, oameni entuziasti si dornici de a construi o afacere noua, iar provocarile profesionale sunt unul din elementele principale care ne motiveaza.
Birourile noastre sunt in zona de nord a orasului, la 1 minut de statia de metrou Pipera.
Publicat 18 Oct. 2024 Reactualizat 18 Oct. 2024 Expiră 17 Nov. 2024