Gratis

Consilier Juridic

Birou Credite Rapide IFN SA

Candidatul Ideal

Studii juridice finalizate
Foarte bune cunostinte juridice, in special, procedura executare silita
Experienta pe o pozitie similara
Cunostinte operare PC (Ms Office, Outlook)
Foarte bune cunoştinţe operare Microsoft Excel
Foarte bune cunostinte de operare platforma ExecSoft si Executor IT
Abilitati de relationare si comunicare
Atentie la detalii si profesionalism
Abilitate de organizare
Adaptabilitate/flexibilitate
Capacitatea de a lucra sub presiune si de a respecta deadline-uri.

Descrierea jobului

JOB DESCRIPTION:
Gestioneaza portofoliului de dosare alocat, in vederea recuperarii rapide a creantelor;
Identifica demersurile necesare de efectuat pe parcursul ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀desfasurarii procedurii de executare silita (interogari ANAF/Patrimven, interogari E-terra, DRPCIV, DEPABD) si se asigura ca sunt duse la indeplinire;
Monitorizeaza incasarile din dosarele gestionate, platile efectuate de catre debitori si respectarea Angajamentelor de plata;
Urmareste ca sumele provenite din poprire sa fie distribuite in concordanta cu dispozitiile legale si cu raspunsul tertului;
Urmareste lunar frecventa incasarilor din portofoliu si corectitudinea acestora, raportat la numarul de creditori existenti si la cuantumul poprit;
Efectueaza demersuri suplimentare (contactare directa terti prin e-mail si/sau telefon, corespondenta scrisa) in situatiile in care cuantumul popririi nu respecta dispozitiile legale;
Urmareste receptionarea din partea instantelor judecatoresti a incheierilor de incuviintare a executarii silite, iar in cazul in care acestea nu sunt comunicate in termen, solicita in scris urgentarea comunicarii;
Negociaza termene de plata cu debitorii intr-o maniera profesionista si identifica cele mai bune solutii de plata, in ceea ce priveste modalitatea de stingere a creantelor;
Contacteaza executorii judecatoresti si monitorizeaza procesul de executare in dosarele din portofoliul alocat;
Ofera informatiile solicitate de catre executorii judecatoresti pe toate canalele de comunicare: email, telefonic, corespondenta scrisa;
Arhiveaza informatiile/documentele primite de la executorii judecatoresti, avocatii colaboratori, parteneri si debitori, in concordanta cu procedurile interne de lucru;
Transmite solicitari catre executorii judecatoresti in vederea interogarii bazelor de date uzuale pentru identificarea patrimoniului debitorilor;
Verifica statusul real al bunurilor mobile si imobile aflate in patrimoniul debitorilor din portofoliul alocat;
Efectueaza sarcini administrative generale: actualizeaza baza de date cu informatii relevante conform dosarului de executare al fiecarui caz pe care il are in portofoliu;
Emite si comunica toate actele, documentele, precum si corespondenta din dosarele alocate, cu respectarea atat a dispozitilor legale legate de forma si continutul acestora, cat si a termenelor procedurale;
Intocmeste rapoarte zilnice, saptamanale si lunare la solicitarea managerului departamentului de recuperare creante;
Acorda suport departamentului financiar in procesul de conciliere solduri;
Respecta normele si procedurile interne si isi desfasoara activitatea in concordanta cu acestea;
Sesizeaza managerul departamentului cu privire la problemele identificate pe parcursul activitatii de recuperare a creantelor.

Beneficii:
4.000 - 4.500 lei – venit net;
Bonus lunar/semestrial performanta;
Tichete de masa in valoare de 40 lei/tichet;
Decontare transport in limita a 150 lei/luna;
Abonament medical clinica privata;
Sistem de lucru hibrid (partial remote).

Birou Credite Rapide IFN SA este o institutie financiara nebancara de prestigiu, aflata sub stricta supraveghere a Bancii Nationale a Romaniei. Dedicata oferirii de solutii financiare rapide si eficiente, firma noastra se adreseaza atat persoanelor fizice, cat si companiilor. Printr-o abordare profesionista si transparenta, ne propunem sa sprijinim clientii nostri in indeplinirea obiectivelor financiare, oferindu-le credite flexibile si adaptate nevoilor lor specifice. Birou Credite Rapide IFN SA se angajeaza sa mentina cele mai inalte standarde de integritate si responsabilitate, asigurandu-se ca fiecare client beneficiaza de o experienta financiara sigura si de incredere.

Publicat 26 Sept. 2024 Reactualizat 26 Sept. 2024 Expiră 26 Oct. 2024