Gratis

Auditor terta parte Sisteme de Management

CERTROM SRL

Candidatul Ideal

- Studii superioare in domeniul tehnic (Medicina, Chimie / Chimie Alimentara, Textile, Inginerie Mecanica și Mecatronica, Arhitectura, Energetica, Metalurgie, Transport, IT)
- Cunostinte solide in domeniul sistemelor de management (aplicarea standardelor de management pentru scopurile auditului de terta parte, principii, metode de audit de terta parte, situatii organizationale;
- Dorinta de a invata si de a se adapta la activitati noi in legatura cu evaluarea sistemelor de management;
- Cunostinte operare calculator (pachetul MS-Office)
- Disponibil pentru calatorii;
- Abilitati foarte bune de comunicare;
Urmatoarele reprezinta un avantaj in procesul de selectie:
- Experienta anterioara legata de implementarea/auditarea sistemelor de management
- Cunoasterea seriei de standarde SR EN ISO 17021.
- Cunoasterea procesului de audit conform standardului SR EN ISO 19011:2018
- Cunostiinte despre reglementarile tehnice si legale romanesti si europene aplicabile domeniului tehnic relevant;
- Instruire/calificare: Auditor extern ISO 9001/ ISO 14001/ ISO 45001/ ISO 22000/ ISO 27001 / ISO 13485, curs de minim 40 de ore

Descrierea jobului

Ca auditor in cadrul unui organism de certificare acreditat, va trebui sa:
Identifici si sa intelegi activitatile si procesele desfasurate ︁︀​︂︃︃​︁︂︁​︆︄de organizatia auditata;
Analizezi riscurile si informatiile furnizate pe baza judecatii profesionale;
Elaborezi si sa duci la indeplinire planul de audit, corespunzator nivelului de risc, domeniului si complexitatii sistemului evaluat, in baza caruia sa poata fi trasate concluzii si decizii finale;
Comunici elemente identificate si neconformitati catre conducerea organismului de certificare si organizatiei auditate;
Redactezi raportul de audit;
Dai dovada de aptitudini personale si profesionale in acord cu cerintele ISO 19011 (etica, diplomatie, bun observator, impartialitate, etc.);

Descrierea companiei

CertRom este:
- Organism de certificare Sisteme de Management acreditat de Asociatia de Acreditare din Romania – RENAR
- Organism national de control si certificare produse ecologice acreditat de RENAR si MADR
si
- Organism recunoscut de INTERNATIONAL SUSTENABILITY & CARBON CERTIFICATION (ISCC) pentru certificarea respectarii criteriilor de sustenabilitate conform schemelor de certifiare ISCC EU, ISCC PLUS si ISCC CORSIA.

Publicat 24 Sept. 2024 Reactualizat 24 Sept. 2024 Expiră 24 Oct. 2024