Gratis

Team Leader Customs - Constanta

Dsv Air & Sea S.R.L.

Candidatul Ideal

Suntem in cautarea unui Team Leader Customs entuziast si responsabil pentru a se alatura echipei noastre din Constanta.
Acest rol va implica coordonarea si supervizarea activitatilor de vamuire pentru DSV Air & Sea, asigurand respectarea procedurilor si standardelor de calitate ale companiei, precum si satisfacerea cerintelor clientilor.

Aptitudini si experienta:
  • Studii superioare (preferabil in domeniul transporturilor sau logisticii);
  • Minim 5 ani de experienta relevanta, preferabil in transport aerian/maritim sau intr-o companie multinationala;
  • Cunostinte solide in domeniul vamuirii si TARIC (clasificare tarifara);
  • Abilitati avansate de utilizare a MS Office (Excel, Word, Outlook);
  • Limba engleza – nivel avansat;
  • Bune abilitati de comunicare si leadership;
  • Orientare catre rezultate si capacitate de gestionare a echipei;
  • Capacitatea de a lucra intr-un mediu dinamic si de a gestiona sarcini sub presiunea termenelor.

Descrierea jobului

Responsabilitati principale:
  • Coordonarea si supervizarea echipei de operatiuni vamale, asigurandu-se de respectarea termenelor si a obiectivelor stabilite;
  • Planificarea si ︁︀​︂︃︃​︈︁​︁︉︂organizarea activitatilor zilnice ale echipei;
  • Verificarea corectitudinii declaratiilor vamale si a documentatiei aferente transporturilor aeriene si maritime;
  • Monitorizarea procesului de vamuire pentru a asigura fluiditatea acestuia si conformitatea cu reglementarile vamale;
  • Comunicarea eficienta cu clientii si partenerii interni pentru obtinerea documentelor si informatiilor necesare;
  • Asigurarea arhivarii corecte a dosarelor de import/export si raportarea periodica catre management;
  • Participarea la evaluarea performantei echipei si gestionarea conflictelor interne;
  • Colaborarea cu colegii din departamentele conexe pentru optimizarea proceselor operationale.

Beneficii:
  • Pachet salarial competitiv;
  • Oportunitati de dezvoltare profesionala intr-o companie multinationala de prestigiu;
  • Mediu de lucru dinamic si orientat catre performanta;
  • Posibilitatea de a coordona o echipa dedicata si experimentata.

Daca esti interesat de aceasta oportunitate, trimite CV-ul tau la adresa: dan.ion@ro.dsv.com

DSV Air & Sea ofera solutii complete de transport si logistica, avand o retea globala de peste 75.000 de angajati in peste 80 de tari.

Ne mandrim cu angajamentul nostru fata de sustenabilitate, diversitate si excelenta operationala.

Publicat 20 Sept. 2024 Reactualizat 20 Sept. 2024 Expiră 20 Oct. 2024