Gratis

SPECIALIST IN ASIGURAREA CALITATII SI AUDITURI

Shipyard Atg Giurgiu S.R.L.

Candidatul Ideal

  • studii superioare- Facultatea de inginerie și managementul sistemelor tehnologice- profil ingineria calității
  • certificat de auditor intern ISO9001 și ISO14001
  • experiență într-o poziție similară între 3 și 5 ani
  • cunoștințe MS Office și softuri asociate
  • cunoștințe de limba engleză la nivel mediu
  • abilitați solide de analiză, evaluare și sinteză a problemelor
  • experiență în efectuarea de audituri interne și în evaluarea conformității cu standardele de calitate
  • abilitați eficiente de comunicare, relaționare și ascultare activa
  • obiectivitate, imparțialitate
  • capacitate de a redacta rapoarte clare și corecte
  • spirit de observație, de organizare și de echipă

Descrierea jobului

Activități:
- elaborează, implementează și menține politici și proceduri de asigurare a calității pentru a asigura conformitatea cu standardele industriale ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀și cu cerințele clienților
- monitorizează și evaluează eficacitatea proceselor și procedurilor de control al calității pentru a identifica domeniile care necesită îmbunătățiri
- colaborează cu echipele interfuncționale pentru a aborda problemele legate de calitate, pentru a implementa acțiuni corective și pentru a conduce inițiative de îmbunătățire continuă
- efectuarea de audituri interne pentru a evalua conformitatea cu standardele de calitate și cu cerințele de reglementare
- coordonarea auditurilor externe de către agențiile de reglementare sau organismele de certificare și facilitarea soluționării constatărilor de audit
Audituri:
- planifică, programează și efectuează audituri interne în diverse departamente și funcții pentru a evalua conformitatea cu politicile organizaționale, procedurile și cerințele de reglementare
- elaborează planuri de audit, liste de verificare și criterii bazate pe standardele și reglementările relevante
- documentateaza constatările auditului, pregătiți rapoarte de audit și comunica constatările părților interesate
- colaboreaza cu conducerea și personalul pentru a aborda neconformitățile identificate și pentru a pune în aplicare acțiuni corective și preventive
- oferă îndrumare și sprijin echipelor de audit și se asigură că auditurile sunt efectuate într-un mod complet, imparțial și profesional
Responsabilități:
1. Planificarea și executarea auditului:
- elaborarea planurilor anuale de audit pe baza unei evaluări a riscurilor aferente principalelor procese și funcții de afaceri
- efectuarea procedurilor de audit pentru a evalua adecvarea și eficacitatea controalelor interne
- efectuarea de revizuiri aprofundate ale înregistrărilor, proceselor operaționale și activităților de conformitate
2. Evaluarea și diminuarea riscurilor:
- identificarea și evaluarea riscurilor asociate cu operațiunile comerciale, raportarea financiară și conformitatea cu reglementările
- recomandarea de strategii și măsuri de control pentru atenuarea riscurilor identificate și îmbunătățirea controalelor interne
- monitorizarea punerii în aplicare a măsurilor de atenuare a riscurilor și urmărirea progreselor înregistrate în atingerea obiectivelor de atenuare a riscurilor
3. Conformitatea cu reglementările și raportarea:
- să fie la curent cu modificările cerințelor de reglementare și ale standardelor industriale relevante pentru organizație
- elaborarea de rapoarte care să rezume constatările de audit, starea de conformitate și recomandările pentru acțiuni corective
4. Îmbunătățirea și eficiența proceselor:
- colaborează cu conducerea și cu părțile interesate din departament pentru a identifica oportunități de îmbunătățire a proceselor.
- evaluează eficacitatea controalelor și procedurilor existente și recomandă îmbunătățiri pentru eficientizarea operațiunilor
5. Documentare și raportare:
- să documenteze procedurile de audit, documentele de lucru și constatările în conformitate cu standardele și orientările stabilite
- pregătește rapoarte de audit clare și concise care rezumă observațiile, concluziile și recomandările
- prezintă constatările și recomandările de audit conducerii superioare
6. Asigurarea calității și îmbunătățirea continuă:
- participă la activitățile de asigurare a calității pentru a asigura respectarea standardelor profesionale și a celor mai bune practici
- contribuie la îmbunătățirea metodologiilor, instrumentelor și tehnicilor de audit intern

Pachet salarial atractiv, tichete de masa, abonament asigurare medicală privată

Descrierea companiei

Șantier naval

Șantierul Naval are o capacitate de prelucrare table și profile din oțel de pană la 600/700 tone pe lună, aproximativ 10.000 tone pe an și o capacitate de prelucrare table și profile de aluminiu de 1.500 de tone pe an.

Construcția navelor se realizează după procese tehnologice, precum:: tăiere mecanică, găurire, rectificare, îndoire oțel, tăiere cu plasmă oxi-gaz (echipamente prevazute cu unitate centrala de comanda si control), sablare, lăcătușerie, izolație, tubulatură, vopsire etc.

Una din cele mai importante facilități ale șantierului este instalația de transfer vertical, tip sincrolift, care asigură lansarea la apă sau andocarea navelor pentru reparații în condiții de siguranță.

Instalația este dotată cu o platformă mobilă acționată de vinciuri ce lucrează sincronizat. Această instalație a fost proiectată și construită pentru lansarea sau andocarea de nave maritime și fluviale cu următoarele caracteristici maxime:

Lungime: 110 metri; Lățime: 17,5 metri; Tonaj: 3 000 tone;

Transferul navelor de la hala de montaj la sincrolift, se face prin intermediul unui sistem de transfer pe bază de linii (șine) de cale ferată, platforme cu o suprafață totală de 115.000 mp.

Standarde de performanță

Începând cu anul 2002 până în prezent, principala activitate a șantierului este construcția de nave noi ”Casco” sau echipate complet „ La cheie” , dar și reparații (structura corpului; tubulatura; lăcătușerie; lăcătușerie, izolație, tâmplărie, vopsitorie etc.), inclusiv renovarea completă a două nave de tip pasager.

Controlul calității în activitatea noastră oferă clienților noştri standarde de înaltă calitate şi prețuri competitive, susținute de munca în echipă si competentă profesională a angajaților noştri facilitând pentru dumneavoastră obținerea de afaceri profitabile prin compania noastră.

Publicat 7 Oct. 2024 Reactualizat 14 Oct. 2024 Expiră 6 Nov. 2024