Gratis

Specialist de teren retea mobila ( Cluj )

Ericsson Telecommunications Romania

Candidatul Ideal

CUNOSTINTE NECESARE:

Echipamente de rețea mobila Multi Technology (Ericsson RAN 2G, 3G, 4G, 5G; Ericsson, Huawei, Alcatel microunde, IP, modemuri, routere, switch-uri, instalații de fibră).
Echipamente de electroalimentare de joasa tensiune ( KV) si de current continuu (48 V dc), statii de redresare, panouri fotovoltaice, baterii.
Echipamente de climatizare.
Cunoaste tehnologiile GSM, WCDAM, LTE, 5G, WiFi.
Să poată efectua lucrări la inaltime (terase de bloc, acoperisuri) – apt medical.
Experiență practică în instalarea sau întreținerea echipamentelor radio sau în lucrări civile specifice retelei mobile.
Abilitati pentru mici lucrari de reparatii civile si de instalare : probleme usi, tablouri electrice, cablare alarma , incuietori , lacate.
Trebuie să detina o bună înțelegere a Sănătății și Securității în Muncă și a Primului Ajutor; înțelegere suficientă a reglementărilor, politicilor și procedurilor.
Cunostinte de limba engleză vorbit, citit și scris nivel mediu.
Deprinderi formate si cunostinte avansate de utilizare a calculatorului (MS Office, Windows ,Navigare Internet);
Permis conducere categoria B (cel putin 1 an).
Certificat de alpinist utilitar constituie un plus.
Orientat catre client, atitudine de rezolvare a problemelor , indemanatic si orientat catre rezultate.
Capabil sa-si organizeze si gestioneze singur activitatea alocata.
Jucător de echipă, comunicator analitic, persuasiv.

Isi insuseste si respecta:

Regulamentul de Ordine Interioara, politicile si procedurile interne;
Documentatia din aria de responsabilitate, inclusiv a sistemelor de management al calitatii, management al mediului si management al sanatatii si securitatii ocupationale (politici, obiective, manuale, proceduri operationale si instructiuni de lucru, programe, planuri etc);
Principiul confidentialitatii si integritatii in relatiile cu partenerii din interiorul sau din afara companiei;
Instructiunile si procedurile (metodologiile) de mediu, sanatate & securitate ocupationala si situatii de urgenta.

În calitate de Specialist de teren în cadrul Field Service Organization Romania, munca dumneavoastră este să lucrați pe site-urile radio din Romania, pentru rețelele mobile și să efectuați intervenții corective, preventive si planificate.

Specialistul de teren este responsabil pentru rezolvarea tichetelor de 2G, 3G, LTE și 5G, legaturi radio, stații de bază (BTS), echipamentelor din locatii CORE și pentru efectuarea acțiunilor necesare pentru a restabili serviciile site-ului sau pentru a efectua sarcini preventive si planificate. Cunoașterea bunelor practici tipice de configurare și instalare pentru echipamente Ericsson, HUAWEI si Alcatel. Experiență în sisteme de alimentare și baterii AC/DC, echipamente de transmisie (legături cu microunde, Ethernet Backhaul, echipamente de fibră și alte configurații tipice) și instalarea echipamentelor radio wireless și metodologia de depanare este o cerință obligatorie pentru job.

Participa la poriecte de implementare si dezvoltare a retelei mobile.

Candidatul ideal a lucrat anterior în rețelele mobile din Romania.

Domeniul de aplicare include intervenții aeriene care necesită activități de lucru la inaltime pe terase, turnuri, piloni.

Candidatul trebuie să fie flexibil pentru a lucra în program On Call si in afara programului, după cum este necesar.

RESPONSABILITATILE POSTULUI

Receptioneaza , analizeaza , directioneaza dupa caz si rezolva tichetele si/sau Ordinele de Serviciu alocate respectand SLA agreeat cu clientul si actualizeaza in WFM informatiile necesare conform procedurilor de lucru.
Interactioneaza si colaboreaza cu Front Office si Back Office in vederea rezolvarii problemelor semnalate in tichet sau ordin de serviciu.
Executa diagnosticarea defectelor specifice echipamentelor instalate in reteaua mobila, conform procedurilor existente in scopul de a restaura complet functionalitatea echipamentelor afectate si readucerea acestora in parametrii agreati.
Participa la activitatile de instalare, actualizare, imbunatatire si acceptanta a echipamentelor de retea mobile.
Executa lucrari de intretinere preventiva, conform programarii, pentru toate echipamentele de retea mobila instalate in teren sau in locatiile de Core in scopul de a readuce/mentine funtionalitatea echipamentelor din aria de responsabilitate in parametrii stabiliti;
Colaboreaza cu contractorii din zona de responsabilitate.
Participa la interventii si in afara orelor normale de lucru si weekend, de cate ori este necesar ca parte a programului “on call”.Ericsson is one of the leading providers of Information and Communication Technology (ICT) to service providers. We enable the full value of connectivity by creating game-changing technology and services that are easy to use, adopt, and scale, making our customers successful in a fully connected world.

Ericsson Romania

Since 1994 when the official subsidiary was first set in Romania, Ericsson has been an essential partner for local telecommunications market players and has made substantial contributions to the industry’s development. From installing thousands of km of optic fiber to introducing the first GSM mobile networks, as well as the first 3G, 4G and 5G networks. In fact, Ericsson is the only technology provider who has deployed equipment for all 4 generations of mobile telephony in Romania, starting with the NMT system in 1994 and up to today’s 5G networks.

Ericsson has around 2,700 employees in Romania, working in the Global Site and in the local commercial team. Our team of leaders, strong professionals and young specialists are providing Networks, Managed Services, Digital Services and emerging business solutions for local service providers, and also Networks and IT operations, Application Development and Maintenance and optimization services for communication service providers all over the globe.

Oferim beneficii competitive

Tip contract: full time
25 zile de concediu/an
Asigurare medicală și de viață
Plan de carieră
Bonusuri de recomandare pentru programul de referral Ericsson, adica bonus pentru colegii ce vor fi angajati in Ericsson din recomandarea ta
Beneficii flexibile de la brandurile tale preferate, disponibile pe portalul de beneficii flexibile
Abonament la sală (disponibil în beneficii flexibile împreună cu o serie de alte opțiuni)
Platformă de învățare internă pentru a vă dezvolta cunoștințele, abilitățile și competențele și conținut extern organizat - articole, videoclipuri, cursuri, podcasturi și cărți din biblioteci externe, cum ar fi Skillsoft, Pluralsight, Big Think, EdX, TED Talks, Khan Academy, YouTube , și web-ul deschis în sine (platformă de învățare activată pentru mobil)
In cazul deplasarii, diurna, transportul si cazarea vor fi platite de catre companie
Parte dintr-o comunitate activă prin Brand Ambassador, Activități CSR, echipe sportive.

Publicat 28 Iun. 2024 Reactualizat 28 Iun. 2024 Expiră 28 Iul. 2024