Gratis

Inginer de sistem (Data Center Specialist)

Trans Sped S.A.

Candidatul Ideal

  • ​Absolvent facultate (Automatica-Calculatoare, Cibernetica, Informatica Economica sau profil similar);
  • Capacitate de lucru atât în echipă, cât și independent;
  • Capacitate de lucru în condiții de stres;
  • Bună cunoaștere a limbii engleze;
  • Cunoștințe solide în tehnologii L2 switching (vlan trunking, etherchannel, spanning tree protocol, lan security);
  • Cunoștințe solide în tehnologii Fiber Channel (FC, FCoE, iSCSI, IVR, etc) și echipamente aferente (Cisco MDS, Brocade, etc.) ;
  • Cunoștințe solide în tehnologii la nivel de Server –e rack (Cisco UCS, HP, DELL EMD, etc.);
  • Experiență în lucru cu sisteme de virtualizare (Vmware, Hyper-V, etc.);
  • Experiență în lucru cu sisteme de stocare și backup (EMC, HP,etc.);
  • Experiență de lucru cu sisteme de backup (Veeam Backup & Replication, Nakivo, etc.)
  • Experiență de lucru cu sisteme tip NAS (QNAP, SYNOLOGY, etc.)
  • Experiență de lucru cu sisteme de stocare de tip File Server (Linux SMB/NFS, Microsoft DFS, Microsoft File Server, etc.)
Reprezintă un plus:
  • Experiența: minim 3 ani
  • Cunoștințe de bază dezvoltare software/scripting, programare OO, și/sau baze de date;
  • Certificări pe tehnologii specifice de la producători ca Cisco, Microsoft, HP, EMC și/sau VMware;
  • Noțiuni de Cloud Computing.

Descrierea jobului

Descrierea postului:
  • Suport tehnic pentru rezolvarea problemelor de aplicații și/sau infrastructura IT internă și ale clienților, în condiții prestabilite ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂de timp de răspuns și timp de rezolvare;
  • Reconfigurări ale soluțiilor IT aflate în producție, în conformitate cu cerințele interne și ale clienților;
  • Monitorizarea proactivă a soluțiilor IT din rețeaua internă, identificarea problemelor de funcționare și elaborarea de rapoarte tehnice periodice privitoare la starea acestora, cu recomandări de îmbunătățire a parametrilor.
Oferim:
  • Salariul corelat cu nivelul pieței;
  • Implicare în proiecte complexe și lucrul într-un mediu profesional;
  • Posibilități de perfecționare profesională;
  • Program flexibil, adaptat la nevoile de participare la cursuri/seminarii cu caracter obligatoriu;
  • Excelente oportunități de dezvoltare în cadrul unei echipe de profesioniști.

Trans Sped este cel mai experimentat prestator de solutii de incredere bazate pe certificate digitale calificate, activand pe piata autohtona inca din 2004. Certificatele calificate emise de Trans Sped sunt recunoscute international si garanteaza interoperabilitatea cu diverse tipuri de sisteme si aplicatii.

Trans Sped furnizeaza solutii destinate integrarii certificatelor digitale in retelele locale, in aplicatii web, Microsoft Exchange/Lotus Notes sau retele VPN, precum si o gama larga de aplicatii, de la software desktop de tip wizard, ce permite generarea de semnaturi electronice si verificarea acestora, produse software destinate semnarii, pana la solutii software complexe si servicii de integrare a semnaturii electronice in aplicatii de orice fel.

Publicat 17 Iun. 2024 Reactualizat 17 Iun. 2024 Expiră 17 Iul. 2024