Gratis

Solution Architect

RASIROM RA

Candidatul Ideal

  • Experinta in pozitii similare de architect sau management tehnic – minim 5 ani
  • Experienta in proiecte sau programe IT mari – durata > 6 luni, buget > 2.000.000 euro

Cunostinte tehnice
  • Certificari: TOGAF, AWS/Azure Solutions Architect, Red Hat Certified Specialist in OpenShift Virtualization
Competente profesionale
  • Gandire critica si analitica
  • Foarte bune abilitati de comunicare verbala si scrisa
  • Capacitatea de a gestiona cu calm situatiile critice
  • Focus pe gasirea de soluții si obtinerea rezultatului stabilit
  • Persoana organizata, capabila de gestionarea deadline-urilor multiple
  • Team-player
  • Integritate si responsabilitate

Descrierea jobului

Principalele responsabilitati
  • Alinierea arhitecturii IT cu obiectivele de business ale proiectului: se asigura ca solutiile tehnice si arhitectura IT ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄implementate corespund nevoilor si cerintelor specifice ale proiectului, pentru a sustine viziunea si obiectivele business
  • Alinierea ecosistemului IT organizational: se asigura ca infrastructura IT si ecosistemul tehnologic al organizatiei sunt compatibile si se aliniaza cu viziunea strategica si functiile esentiale ale businessului
  • Supervizarea activităților tehnice ale proiectului: monitorizarea si coordonarea activitatilor tehnice derulate in cadrul proiectului, pentru a se asigura ca acestea respecta atat obiectivele de proiect, cat si solutia tehnica si arhitectura propusa
Atributii esentiale

  • Proiecteaza, intretine si comunica arhitectura enterprise a proiectului alocat
  • Coordoneaza si supravegheaza crearea si intretinerea arhitecturii enterprise pe cele 4 domenii arhitecturale: business, aplicatii, data, tehnic
  • Coordoneaza si supravegheaza echipa de arhitecti – arhitecti de tehnici, arthitecti de solutie, arhitecti de sistem, arhitecti de infrastructura, arhitecti de securitate – implicata in proiect
  • Verifica livrabile de arhitectura si se asigura ca acestea sunt conforme cu obiective si aria de cuprindere a proiectului, precum si cu standardele din domeniu
  • Coordoneaza fazele si activitatile tehnice ale proiectului si livrabile generate in executia acestora
  • Comunica cu clientul si sau beneficiarul proiectului pentru a explica si armoniza viziunea si metodologia tehnica a proiectului
  • Propune organizatiei o viziune si obiective de dezvoltare si imbunatatire a ecosistemului IT, aliniate cu strategia business
  • Participa in echipa de management de proiect

RASIROM, companie fondată în 1995 şi deţinută integral de către stat, asigură operarea continuă şi sigură a sistemelor tehnologice pentru instituţiile din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională..

Misiunea Rasirom este de a asigura funcționarea sigură și continuă a infrastructurilor critice și a sistemelor esențiale, cercetând, inovând și dezvoltând produse de tehnologie avansată.

Direcțiile de piață strategică sunt: informații speciale, aeroporturi și trafic aerian, infrastructuri critice, securitate internă și ordine publică, utilități, telecomunicații, Cyber și digitalizare.

Echipa Rasirom este formată din 350 angajați cu un nivel înalt de expertiză în domeniile în care activează.

Publicat 4 Oct. 2024 Reactualizat 4 Oct. 2024 Expiră 3 Nov. 2024