Gratis

Network Architect

RASIROM RA

Candidatul Ideal

As a Network Architect you will design, implement and operate complex network solutions based on the latest networking equipment and security technologies.

What you will do for us

- You will create documentation during the design and implementation process
- You will design and support network security;
- You will maintain, operate, manage and diagnose network infrastructure;
- You will maintain technical documentation;
- You will configure and install various network devices and services (routers, switches, firewalls, access points);
- You will perform network maintenance and system upgrades including service packs, patches, hot fixes etc.);
- You will monitor performance and ensure system availability and reliability;
- You will monitor system resource utilization, trends and capacity planning;
- You will provide support and troubleshooting to resolve problems;
- You will manage backups;
- Patch management;

What we expect from you

- Have advanced design knowledge of LAN and campus architectures - core/distribution/access, DMZ, etc. and an advanced understanding of protocols such as EIGRP/OSPF/BGP/BGP/FHRP/STP;
- Have experience deploying WAN networks including: DMVPN/GETVPN/IPsec site-to-site VPN/AnyConnect RA VPN;
- Have hands-on experience with the following Cisco platforms: Cisco ASA, FirePower, ISR, ASR1000, Catalyst 6500, C4500-X, Catalyst 9400/9500, C3850-X/C2960-X/WLC;
- Have experience operating and deploying ISE cluster configurations, wired/wireless/vpn authentication and authorization, AnyConnect configuration;
- Have hands-on experience administering, configuring and troubleshooting network security devices (Cisco, Juniper, Checkpoint, Checkpoint, PaloAlto, HP/Aruba, Ubiquiti UniFi);
- Experience working with: Cisco AMP, Umbrella, ESA/WSA, F5 LTM and ASM, Juniper SRX, Fortinet products.

Descrierea jobului

RASIROM, companie fondată în 1995 şi deţinută integral de către stat, asigură operarea continuă şi sigură a sistemelor tehnologice pentru instituţiile din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională..

Misiunea Rasirom este de a asigura funcționarea sigură și continuă a infrastructurilor critice și a sistemelor esențiale, cercetând, inovând și dezvoltând produse de tehnologie avansată.

Direcțiile de piață strategică sunt: informații speciale, aeroporturi și trafic aerian, infrastructuri critice, securitate internă și ordine publică, utilități, telecomunicații, Cyber și digitalizare.

Echipa Rasirom este formată din 350 angajați cu un nivel înalt de expertiză în domeniile în care activează.

Publicat 9 Sept. 2024 Reactualizat 30 Sept. 2024 Expiră 9 Oct. 2024