Gratis

Secretar / asistent manager

Opera Comica pentru Copii

Candidatul Ideal

Minim studii medii cu diploma de bac, studii superioare reprezinta un avantaj
Disponibilitate pentru program flexibil / activități desfășurate în weekend
Cunoștințe foarte bune în ceea ce privește operarea în Microsoft Office (Word, Excel, Power Point)
Comunicare expresivă verbala si în scris
Ascultare activă

Descrierea jobului

Responsabilități principale:

1. Administrative:
- gestionarea corespondentei, a documentelor, a apelurilor telefonice etc

2. De comunicare și informaționale:
︁︀​︂︃︃​︉︉​︁︂︈- Transmiterea informatiilor catre superiori si departamente, asigurarea comunicării eficiente
- Asigurarea confidențialității informațiilor
- Asigurarea respectării termenelor de răspuns

3. De protocol:
- Programarea și pregătirea ședințelor și întâlnirilor
- Asigurarea protocolului

Beneficii:
Mediu de lucru plăcut într-o instituție de cultură de prestigiu național și internațional
Venit atractiv

Opera Comică pentru Copii îşi îndeplineşte rolul de instituţie publică de cultură de interes local a Municipiului Bucureşti, care produce și difuzează spectacole de operă, operetă musical și balet, adresate copiilor, tinerilor şi adulţilor, întreaga sa activitate având ca scop educaţia culturală a copiilor şi tinerilor din Bucureşti, din întreaga ţară şi din diaspora. Opera Comică pentru Copii își desfășoară activitatea în sediul de pe strada Giulești.

Opera Comică pentru Copii este singura instituție de acest gen din lume, fapt ce constituie un avantaj atât pentru formarea publicului marilor instituții de cultură, cât și pentru educația culturală și muzicală practică, în toate dimensiunile ei. Genul muzical pe care îl reprezintă opera este unul complex și greu de format, colectivele din cadrul unei astfel de instituții fiind interdependente și numeroase: orchestră, corp de balet, cor, soliști, corepetitori, personal tehnic avizat etc. Dacă într-un teatru, un spectacol se poate realiza și într-un număr mic de personaje, în operă situația este mai complexă, pe aceeași scenă evoluând concomitent între 25 și 100 de artiști.

Pe lângă spectacolele de operă și balet, Opera Comică pentru Copii organizează o serie de programe educative dedicate copiilor, care apropie tânărul public de artele spectacolului și care pun bazele educație culturale pe care școala românească nu o cuprinde în obiectivele sale, prin metode practice. Astfel de activități precum Atelierele Micul Artist, Aventura Parc, Escape Room, Tururile în spatele cortinei, Games Room sau Magazinul OCC, au devenit obiective permanente în agenda părinților bucureșteni.
Publicat 30 Aug. 2024 Reactualizat 30 Aug. 2024 Expiră 29 Sept. 2024