Gratis

SALES MANAGER - PUBLICITATE ONLINE

INTERNATIONAL ALEXANDER MEDIA S.R.L.

Candidatul Ideal

Pentru rolul de Sales Manager sunt necesare urmatoarele competente si abilitati:
  • experienta anterioara semnificativa in roluri de vanzari, in special in domeniul online/publicitate media;
  • studii superioare finalizate, recomandate fiind specializari precum marketing sau economie;
  • bune cunostinte de limba engleza;
  • foarte bune abilitati de comunicare, de relationare si leadership, precum si capacitatea de a lua decizii rapide;
  • personalitate creativa, cu initiativa, capabila sa lucreze in echipa si sa coordoneze mai multe proiecte simultan, indeplinind obiectivele;
  • abilitati excelente de rezolvare a problemelor pentru a corecta previziunile incorecte si a gestiona eficient provocarile;
  • capabil a efectua o buna cercetare de piata (sa fie capabil sa realizeze si sa interpreteze statistici asupra datelor obtinute, precum si sa aiba cunostinte solide de marketing si de concepere a campaniilor publicitare);
  • sa fie in permanenta la curent cu cele mai eficiente tehnici si strategii de vanzare/promovare online;

Descrierea jobului

Sales Managerul este responsabil de planificarea, organizarea, controlul si evaluarea activitatii comerciale pe segmentul de publicitate media online:
  • anticiparea ︁︀​︂︃︃​︉︉​︁︂︈tendintelor pietei de publicitate online, conturarea ofertelor si a strategiilor de vanzari;
  • aprobarea planurilor de vanzari si a bugetelor, cu realizarea raportarilor de status;
  • definirea obiectivelor, a indicatorilor de performanta si a actiunilor specifice pentru fiecare obiectiv/client/campanie de vanzari;
  • monitorizarea indeplinirii indicatorilor de performanta si utilizarea instrumentelor specifice/platformelor de masurare/monitorizare a traficului - Google Analytics, BRAT, HubSpot, etc.
  • adaptarea si ajustarea ofertei/serviciilor de publicitate la cerintele pietei/clientului/specificul website-urilor/aplicatiilor online;
  • monitorizarea concurentei si a ofertelor/produselor concurente existente pe piata;
  • conceperea si gestionarea campaniilor de comunicare si marketing;
  • stabilirea unui plan strategic pentru noi produse/servicii;
  • intalnirea in mod regulat cu toti clientii-cheie;
  • reprezentarea companiei la conferinte, emisiuni si alte evenimente de promovare.

Pentru a dezvolta activitatea Trustului I AM MEDIA (avand: www.iamicon.ro / www.iamnews.ro / www.iamsport.ro) cautam pentru ECHIPA nostra:

Publicat 26 Sept. 2024 Reactualizat 3 Oct. 2024 Expiră 26 Oct. 2024