Gratis

Sales Engineer

ZOOM STAFFING S.R.L.

Candidatul Ideal

Zoom Staffing is excited to announce an amazing opportunity to work with a global leader in specialty lubricants!

Our client is renowned for delivering top-quality lubrication solutions tailored to meet the diverse needs of various industries.

Headquartered in the vibrant city of Munich, Germany, this company is celebrated for its commitment to excellence, cutting-edge innovations, and a wide-ranging portfolio of products.

Qualifications:

• Proven experience in technical sales, preferably in the specialty lubricants or related industry;
• Sales-oriented attitude, open to new experience and contacts, readiness to (overnight) business travel and willingness to sell high-quality products;
• Sound technical knowledge, particularly with regard to machine elements, either with engineering degree or equivalent knowledge gathered through practical experience;
• Computer literacy to work with the sales information system, specifically CRM/SAP/ERP etc.;
• Good command of English.

Descrierea jobului

The successful candidate will play a crucial role in driving sales and promoting specialty lubricant solutions to a diverse range ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄of industries. This position requires a blend of technical expertise and sales acumen to effectively communicate the value of our products and build strong customer relationships.

Responsibilities:

• High willingness/readiness to travel up to 70-80%;
• Acquisition of new customers by doing the groundwork and making a targeted approach to competitors’ positions;
• Manage defined sales and account responsibility within a defined territory, market segment/shares, industry or specifically assigned accounts. Function as a company representative with a strong sense of professionalism and customer service;
• Continuously work on technical OEM support including the development of OEM approvals to support national and international market activities;
• Take care that the company strengthens and extends its market image as specialist and market leader for speciality lubricants;
• Order acquisition, securing and expanding business;
• Turnover responsibility for the sales area;
• Determining priorities to achieve planned turnover growth;
• Realistic turnover planning (OP) for the next business year and reassessment of the current business year;
• Handling complaints regarding product properties and applications, creating and forwarding detailed reports to the local KLx;
• Participating in trade shows and conferences.

Indiferent dacă angajați talente individuale sau echipe întregi, lucrați de la distanță sau căutați un loc de muncă, suntem aici să vă facem viața mai ușoară. Zoom Staffing este o agenție de recrutare creativă, cu un bazin bogat de talente digitale, creative si de marketing. Scopul nostru este să facem procesul de recrutare cât mai eficient și simplu posibil pentru toți cei implicați.

Avem o abordare unică pentru a face conexiuni corecte. Secretul nostru? Suntem oameni care ajută oameni! Și acest lucru strălucește în modul în care agenția noastră de recrutare de talente ajunge să vă cunoască cu adevărat și să înțeleagă ceea ce căutați.

E-mail: office@zoomstaffing.ro

Telefon: +40720001001

Prin înregistrarea CV-ului, sunteți de acord ca Zoom Staffing să prelucreze datele dvs. cu caracter personal în scopul recrutării de personal. Potrivit legislației aplicabile, aveți dreptul de a ne solicita accesul la datele dvs. cu caracter personal, rectificarea, restricționarea, ștergerea și portabilitatea acestora, dreptul de a vă opune prelucrării, precum și dreptul de va retrage consimțământul (dacă prelucrarea se efectuează în baza acestui temei), trimițându-ne o cerere la office@zoomstaffing.ro. Detalii despre prelucrarea datelor dvs. de către Zoom Staffing le puteți găsi pe www.zoomstaffing.ro.

Publicat 14 Iun. 2024 Reactualizat 28 Iun. 2024 Expiră 14 Iul. 2024