Gratis

MANAGER NATIONAL VANZARI

TEMAD CO SRL

Candidatul Ideal

- Experiență anterioară relevanta ca manager de vanzari
- Cunoștințe excelente de strategie de vanzari si tehnici de vanzare
- Cunoștințe solide în matematică pentru analiza tendinței cererii și forecastare
- Experiență de lucru în software relevant (ERP, CRM, BI)
- Abilități puternice de comunicare
- Excelente abilități de organizare și management de proiect
- Rezolvarea creativă a problemelor
- Capacitatea de a gestiona mai multe sarcini simultan, de a menține concentrarea și de a se adapta la o varietate de provocări
- Excelente abilități de comunicare scrisă și verbală in limbile română și engleză (scris-vorbit-citit)
- Simț puternic al organizării timpului și al urgenței cu scopul de a servi interesele clientilor
- Diplomă de licență/ master în management sau domeniu similar
- Permis de conducere categoria B
- Disponibilitate de a calatori in tara 50% din timp și de a susține departamentul brand management pentru delegații ale partenerilor externi - furnizori.

Descrierea jobului

Descrierea postului
Managerul national de vanzari (pentru filiale) este un profesionist care va coordona direct activitatea tuturor filialelor, va dezvolta ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀și va monitoriza implementarea strategiei de vanzari ale filialelor.
Colaborează cu celelate departamente, astfel că abilitățile de lucru în echipă sunt extrem de importante. Experiența în managementul proiectelor este esențială, precum și o mare capacitate de conducere a echipelor și de comunicare, o gândire strategică și analitică.
Coordonează direct activitatea tuturor filialelor - coordonate de managerii de filiala, si a supervizorilor.

Responsabilități
- Elaborarea și implementarea strategiei naționale de vânzări prin stabilirea obiectivelor de vânzări pe termen scurt, mediu și lung și dezvoltarea planurilor strategice si operationale pentru a atinge aceste obiective la nivel național.
- Coordonarea echipei de manageri de filiale prin supervizarea directa a activităților acestora, oferindu-le îndrumare și suport pentru a asigura atingerea obiectivelor regionale și alinierea acestora cu strategia națională.
- Gestionarea bugetului de vânzări si incasari prin alocarea corecta a resurselor pentru diferite regiuni și asigurarea utilizării eficiente a acestora pentru a maximiza rezultatele.
- Monitorizarea performanței echipei prin analizarea performanțelor fiecărei filiale și fiecarui manager de filiala, implementarea măsurilor corective acolo unde este necesar și recunoașterea realizărilor remarcabile.
- Analiza și raportarea, prin colectarea și analiza datelor de vânzări din toate regiunile, pentru a evalua progresul, a identifica tendințele pieței și a ajusta strategiile atunci când este necesar.
- Dezvoltarea echipei prin susținerea dezvoltării profesionale a managerilor de filiale prin coaching, mentoring și organizarea de traininguri impreuna cu HR, care să le îmbunătățească abilitățile și performanțele.
- Optimizarea proceselor de vânzări prin identificarea și implementarea celor mai bune practici în procesul de vânzare, în vederea îmbunătățirii eficienței și productivității muncii echipei
- Relaționarea cu clienții-cheie prin construirea și menținerea relațiilor cu clienții strategici la nivel național, pentru a susține creșterea vânzărilor și dezvoltarea afacerii.
- Evaluarea și adaptarea strategiei prin analiza periodică a performanței pieței și a echipei pentru a alinia strategiile și a răspunde eficient la schimbările din piata.
- Colaborarea inter-departamentală prin lucrul strâns cu alte departamente: marketing, logistica, HR, legal, administrativ, financiar, pentru a asigura alinierea obiectivelor de vânzări cu cele ale întregii organizații.

Temad Co este una din cele mai importante companii de distribuţie din România, recunoscută pe piaţa materialelor auxiliare pentru construcţii, amenajări şi decoraţiuni. Compania are un portofoliu vast de produse de calitate superioară ce acoperă o arie foarte largă de aplicaţii şi utilizări: adezivi, etanşeizanţi, spume poliuretanice, vopsele spray auto, decorative şi speciale, spray-uri tehnice, echipamente de protecţie, sisteme de fixare, abrazive şi scule aşchietoare, profile din aluminiu şi PVC, accesorii pentru zugrăvit, accesorii pentru termoizolaţii şi pentru gips-caton, benzi adezive şi de etanşare, vopsele lavabile, tencuieli decorative, accesorii pentru baie şi bucătărie, produse de curăţat, răşini, scule de măsurare şi de grădinărit, odorizante auto, hrană pentru animale de companie. Temad nu vinde doar produse ci oferă un pachet complet de soluţii de încredere pentru fiecare situaţie în parte şi consultanţă tehnică pe întreaga durată a proiectului de construcţii sau amenajări. Fiecare produs este rezultatul investiţiilor în cercetare, în dezvoltarea de tehnologii inovatoare şi sigure şi în atenţia sporită la impactul asupra mediului şi asupra oamenilor. La acest pachet se adaugă serviciile de vânzare consultativă, training de specialitate, livrare promptă în 24 de ore, în cele mai bune condiţii, oriunde în ţară, atât în magazinele de profil din comerţul tradiţional şi din comerţul modern, cât şi direct pe şantiere sau la companii din domeniu.

Publicat 2 Oct. 2024 Reactualizat 2 Oct. 2024 Expiră 1 Nov. 2024