Gratis

JURIST

FUNDATIA PENTRU APARAREA CETATENILOR IMPOTRIVA ABUZURILOR STATULUI

Candidatul Ideal

Criterii de selecție
Aceste criterii sunt esențiale pentru angajator în procesul de selecție a candidaților.
  • Peste 5 ani de experiență în Juridic
  • Studii superioare de profil juridic;
  • Experiență de minim 5 ani în domeniul juridic (experiență în Legea contenciosului administrativ constituie un avantaj);
  • Simț puternic de responsabilitate socială/ Interes ︂pentru implicarea în proiecte civice;
  • Persoană creativă, inovativă; analiză
  • Bune abilități de comunicare verbală și scrisă, în română și engleză;
  • Atent la detalii și foarte responsabil cu privire la documentele alocate;
  • Abilitate de organizare și adaptabilitate/flexibilitate;

Descrierea jobului

Responsabilități:
  • Redactarea documentelor către instanța de judecată/alte autorități sau instituții publice și verificarea documentelor primite de ︁︀​︂︃︃​︉︆​︆︄la acestea (cereri de chemare în judecată, răspunsuri la întâmpinări, plângeri prealabile, diverse adrese către instituții).
  • Întocmirea și redactarea actelor cu caracter juridic: notificări, somații, adrese către diverse instituții, cereri executare, plângeri penale, contestații, întâmpinări și alte acte cu caracter juridic;
  • Analizeaza diferite spete si ofera solutii juridice pentru identificarea cauzei abuzului; identificarea si pedepsirea celor responsabili din cadrul ︁instituțiilor publice
  • Identifica/ propune cazuri de ︁abuzuri care pot fi vizate de activitatea FACIAS
  • Oferirea de consiliere și îndrumare în remedierea problemelor de ordin juridic cu care se confruntă beneficiarii FACIAS.
  • Reprezintă fundația și susține interesele acesteia în relația cu instituțiile statului, instanțele judecătorești, organele de cercetare penală și parchetele de pe lângă instanțele judecătorești;

Fundatia pentru Apararea Cetatenilor Impotriva Abuzurilor Statului (FACIAS) este o organizatie non-guvernamentala al carei scop este monitorizarea abuzurilor autoritatilor si interventia juridica si mediatica in apararea cetatenilor.
Publicat 2 Oct. 2024 Reactualizat 2 Oct. 2024 Expiră 1 Nov. 2024