Gratis

Inginer implementare Data Center

RASIROM RA

Candidatul Ideal

Scopul rolului

Implementarea proiectelor de datacenter

Atributii
  • Proiectarea, implementarea și gestionarea infrastructurii IT a centrului de date, inclusiv servere, stocare, rețea SAN și virtualizare
  • Asigurarea disponibilității si a performanței infrastructurii de datacenter
  • Depanarea și rezolvarea problemelor legate de infrastructura datacenter
  • Implementarea și gestionarea soluțiilor de backup și recuperare a datelor
  • Menținerea la zi a cunoștințelor tehnice și a certificărilor relevante
  • Colaborare cu alte echipe pentru a sprijini obiectivele de business

Descrierea jobului

Cerintele postului

Studii: superioare, licenta in informatica sau similar

Experiență
  • Experiență minim 5 ani in implementarea proiectelor ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄cu tehnologii datacenter.
  • Diplome de certificare relevante, cum ar fi VMware VCP, Cisco CCNP DC, NCDA sau similar.

Cunoștințe si competențe
  • Experiență cu virtualizarea VMware, Hyper-V sau OpenStack
  • Experiență cu stocare Dell/EMC, Netapp și Fujitsu
  • Experiență cu servere Dell, Cisco și Lenovo
  • Experiență cu rețele SAN Cisco si Brocade
  • Experiență cu sistemele de operare UNIX / Linux sau Windows Server
  • Cunostinte despre solutiile de cloud computing AWS, Azure sau GCP
  • Cunostinte despre solutiile de automatizare Ansible, Puppet sau Chef
  • Cunostinte despre solutiile de containerizare si orchestrare containere Docker si Kubernetes
  • Cunoștințe despre soluțiile de backup
  • Abilitatea de a rezolva problemele în mod logic și analitic
  • Abilitatea de a lucra independent și ca parte a unei echipe
  • Abilitatea de a comunica eficient, atât scris, cât și verbal

RASIROM, companie fondată în 1995 şi deţinută integral de către stat, asigură operarea continuă şi sigură a sistemelor tehnologice pentru instituţiile din Sistemul Naţional de Apărare, Ordine Publică şi Securitate Naţională..

Misiunea Rasirom este de a asigura funcționarea sigură și continuă a infrastructurilor critice și a sistemelor esențiale, cercetând, inovând și dezvoltând produse de tehnologie avansată.

Direcțiile de piață strategică sunt: informații speciale, aeroporturi și trafic aerian, infrastructuri critice, securitate internă și ordine publică, utilități, telecomunicații, Cyber și digitalizare.

Echipa Rasirom este formată din 350 angajați cu un nivel înalt de expertiză în domeniile în care activează.

Publicat 24 Sept. 2024 Reactualizat 24 Sept. 2024 Expiră 24 Oct. 2024