Gratis

Expert Revendicari / Contract Manager

Arex Lider Company S.R.L.
2 poziții

Candidatul Ideal

Absolvent al Facultatii de Drept, licentiat in drept sau Absolvent al CFDP
Experienta in activitate, de preferat pe o pozitie similara in contracte de consultanta in domeniul feroviar
Participarea la cel putin un Modul de curs FIDIC
Cunostinte operare PC (MS Word, Excel)

Descrierea jobului

Analizeaza prevederile contractelor de lucrari din cadrul proiectului – tip Proiectare si Executie (FIDIC Cartea Galbena)
Realizeaza o analiza a ︁︀​︈︈​︈︈​︁︉︃riscurilor identificate si propune Autoritatii Contractante, impreuna cu Coordonatorul de echipa, masurile de prevenire sau de reducere a impactului unor astfel de riscuri
Acorda asistenta Autoritatii Contractante la fundamentarea si formularea oricarei revendicari cauzate de nerespectarea de catre Antreprenor a obligatiilor sale contractuale in aceasta faza, potrivit FIDIC
Proceseaza impreuna cu Coordonatorul de Echipa revendicarile Contractorilor si/sau ale AC, intocmeste rapoartele preliminare ale Inginerului cu privire la revendicari
Participa la sedintele de negociere cu contractorii
Intocmeste rapoartele finale cu privire la revendicari, cu exprimarea cuantumului financiar, calitate, timp etc.
Prezinta Coordonatorului de Echipa solutiile cu privire la Stabilirea Modului de Solutionare (Determinari) in situatiile in care contractul o cere
Pregateste corespondenta contractuala legata de Revendicari si Dispute
Initiaza sau acorda asistenta Autoritatii Contractante cu privire la initierea modificarilor, cu respectarea cadrului contractual si a legislatiei privind achizitiile
Proceseaza, evalueaza, estimeaza etc. lucrarile suplimentare versus renuntari si intocmeste rapoartele de variatie/modificare
Realizeaza analiza de quantum si a impactului asupra Drumului Critic pentru determinarea sumelor ce se vor solicita Antreprenorului
Stabileste cerinte minime de forma si continut pentru notificarile si celelalte documente emise de Parti
Stabileste cerinte minime de forma si continut pentru documentele aferente procedurii de initiere, analiza, elaborare si aprobare a ordinelor de variatie
Consulta periodic noutatile legislative ce produc efecte in raport cu activitatea postului

Beneficii
Pachet salarial atractiv;
Mediu de lucru plăcut şi profesionist;
Sistem de lucru hibrid/remote/local;

Descrierea companiei

SC AREX LIDER COMPANY SRL

Informaţii generale

Arex Lider Company este o societate comercială cu răspundere limitată, persoană juridică cu sediul în România, cu capital privat, care îşi desfăşoară activitatea în conformitate cu legile române.

Domeniul de Activitate:

Arex Lider Company realizează activităţi de proiectare, consultanţă, asistenţă tehnică, avize şi expertize pentru lucrări din domeniul infrastructurii pentru transport.

Domeniul de activitate tehnică pentru care este certificat sistemul calităţii, cuprinde următoarele specialităţi principale:

Infra şi suprastructură feroviară şi rutieră: terasamente, suprastructură, consolidări teren, poduri, podeţe, pasaje, tuneluri, apărări maluri, etc. Construcţii civile şi industriale în domeniul transporturilor Instalaţii feroviare şi telecomunicaţii Studii, investigaţii geotehnice şi geofizice Studii topografice, fotogrammetrice, întocmiri de planuri şi documentaţii pentru exproprieri /achiziţii de terenuri, cadastru industrial, urban şi rural.

Experienţă relevantă:

Arex Lider Company a executat lucrări din domeniul feroviar în toate specialităţile din domeniul de activitate, cele mai recente fiind: Servicii de consultanţă şi supervizare a lucrărilor de modernizare a staţiilor Botoşani, Piatra Neamţ, Vaslui şi Brăila Servicii de consultanţă şi supervizare a lucrărilor de reabilitare a liniei de cale ferată Frontieră – Curtici – Simeria, parte componentă a Coridorului IV Pan – European, pentru circulaţia trenurilor cu viteza maximă de 160 km/h - Tronsonul 2: km 614 – Gurasada, subtronsonul 2a : km 614 – Cap Y Bârzava.

În prezent, Arex Lider Company desfăşoară activităţi de consultanƫă/supervizare lucrări în trei contracte majore de infrastructură pentru transport din România, pe un interval total de peste 100 de km.

Publicat 2 Iul. 2024 Reactualizat 2 Iul. 2024 Expiră 1 Aug. 2024