Gratis

Expert contabil

SC SERVICII PUBLICE SA

Candidatul Ideal

  • Experiență anterioară într-o poziție similară
  • Cunoștințe solide de contabilitate și legislație fiscală
  • Abilități excelente de comunicare și de lucru în echipă
  • Capacitatea de a lua decizii strategice și de a rezolva problemele eficient
  • Certificare profesională în domeniul contabilității
  • Cunostiinte de limba engleza nivel avansat
  • Cunoștințe operare soft-uri contabilitate (WinMentor)

Descrierea jobului

  • Coordonarea activitatii departamentului de contabilitate
  • Este responsabil de asigurarea legalitatii, realitatii, corectitudinii si completitudinii, documentarii, operatiunilor si tranzactiilor in ︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈evidenta financiar - contabil;
  • Asigurarea conformității cu reglementările contabile actuale, titularul postului raspunde de tinerea unei contabilitati corecte a societatii
  • Asigură și răspunde de elaborarea balanței de verificare la termenele stabilite de legislația în vigoare; Intocmeste si depunere raportari contabile semestriale si Situatii financiare anuale; Calcul impozit pe profit, intocmire si depunere declaratii fiscale lunare, trimestriale si anuale: D300, D394, D390, D100, D101 ; amortizare, reevaluare conturi valuta, provizioane, intretinere situatie analitica si descarcare a cheltuielilor inregistrate in avans, reclasificare cheltuieli nedeductibile
  • Raspunde pentru declaratiile privind taxele locale si se asigura ca sunt transmise la termen, asigurand plata obligatilor fiscale la termenele stabilite de legislatia in vigoare.
  • Asigura gestionarea si evidenta contabila corecta a intregului patrimoniu al societatii in conformitate cu dispozitiile legale in vigoare si normele sau reglementarile interne ale societatatii; Intretinere Registru Mijloace Fixe, Registru Jurnal, Registru Inventar, Registru de evidenta fiscala
  • Asigurarea intocmirii raportarilor destinate Administraţiei Financiare şi de control, Statistica, Administratia Fondului de Mediu, Autoritatea de Supraveghere Financiara (ASF), BVB si altor institutii de stat
  • Avizează lucrări pe probleme de contabilitate a stocurilor, de urmărire, evidență, decontări, cheltuieli-venituri, bilanț, analize de sistem, tehnică de calcul;
  • Organizeaza si coordoneaza contabilitatea corecta a operatiilor de capital, contabilitatea stocurilor, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor si rezultatelor, contabilitatea angajamentelor si altor elemente patrimoniale, contabilitatea de gestiune in conformitate cu legislatia in vigoare;
  • Corectarea erorilor in materie de TVA ; supraveghează reconcilierea și închiderea conturilor; Coordonarea activitatii de ︈inventariere patrimoniala anuala; Coordonarea auditului situatiilor financiare anuale
  • Organizează și coordonează contabilitatea operațiunilor de capital, contabilitatea mijloacelor fixe, contabilitatea stocurilor, contabilitatea terților, contabilitatea trezoreriei, contabilitatea cheltuielilor, veniturilor și rezultatelor, contabilitatea angajamentelor și a altor active, contabilitatea de gestiune
  • Efectuează analize financiar-contabile pe baza bilanțului contabil :- Întocmeste de analize şi rapoarte financiar-contabile solicitate de către superiorul ierarhic, transmiterea rapoartelor de statistică.
-Pregateste rapoarte de venituri si pierderi lunare si orice alt raport solicitat de AGA
-Efectuează analiza financiar contabilă pe bază de bilanț, pe care o prezintă în consiliul de administrație și respectiv adunării generale a asociaților;
- Colaborare strânsă cu alte departamente pentru a susține obiectivele de creștere a companiei;
- Identificare oportunităților de economisire a costurilor și îmbunătățire a rentabilității;

Servicii Publice SA este o societate cu capital integral românesc, ce datează încă din 1995. Formată dintr-o echipă tânără, plină de energie şi idei inovatoare, compania noastră a reuşit până în acest moment să satisfacă nevoile fiecărui client, pentru că sănătatea şi bunăstarea animalelor reprezintă principala noastră grijă. Principalul obiect de activitate este comerţul şi depozitarea produselor medicinale de uz veterinar, societatea noastră fiind atât distribuitor, cât şi importator direct al unor mărci de renume din Europa.

Publicat 13 Sept. 2024 Reactualizat 13 Sept. 2024 Expiră 13 Oct. 2024