Gratis

Economist - Contabil

Agro Est Muntenia

Candidatul Ideal

Suntem in cautarea unui profesionist dedicat pentru rolul de Economist - Contabil, care sa se alature echipei noastre.
Daca esti o persoana organizata, atenta la detalii si ai experienta in contabilitate si finante, inclusiv in utilizarea unui sistem ERP (Business Central), te invitam sa aplici!

Cerinte:
  • Studii superioare finalizate in domeniul economic
  • Experienta de minim 3 ani in contabilitate, de preferat in utilizarea unui ERP
  • Cunostinte avansate de contabilitate si legislatie financiara din România
  • Experienta practica cu ERP Business Central (BC) reprezinta un avantaj major
  • Atentie la detalii si abilitati excelente de organizare
  • Abilitati bune de comunicare si capacitate de a lucra atât independent, cât si in echipa
  • Cunostinte solide de Microsoft Excel si alte programe din pachetul Office
  • Limba engleza la nivel mediu (avantaj)

Descrierea jobului

  • Inregistrarea corecta si completa a operatiunilor contabile conform legislatiei in vigoare
  • Gestionarea documentelor contabile (facturi, chitante, ordine de plata, ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄etc.)
  • Inregistrarea incasarilor de la partenerii companiei pe baza extraselor de cont bancar si reconcilierea incasarilor per client
  • Administrarea facturilor emise in relatia cu clientii companiei/ avansuri/inchidere avansuri
  • Verifica periodic si transmite/solicita furnizorilor fise de partener si confirmari de sold
  • Colaboreaza la inventarierea anuala
  • Verifica existenta stocurilor in magazin si actualizeaza stocul pentru pozitiile vandute /transferul intre gestiuni
  • Asigurarea evidentei contabile si a gestiunii imobilizarilor corporale si a imobilizarilor necorporale
  • Asigurarea evidentei investiilor in curs de executie, pana la punerea in functiune
  • Corectarea erorilor care apar in sistemul E-Factura
  • Arhivarea XML E-Factura
  • Gestionarea proceselor de inchidere lunara, trimestriala si anuala per divizie
  • Participa la intocmirea si depunerea declaratiilor fiscale (TVA, impozite, contributii sociale)
  • Utilizarea si administrarea eficienta a ERP Business Central (BC) pentru inregistrarea si urmarirea fluxurilor financiare
  • Mentinerea relatiilor cu institutiile statului, furnizorii si clientii din punct de vedere contabil
  • Suport pentru misiunile de audit intern si/sau extern, precum si pregatirea documentatiei necesare

Beneficii:
  • Pachet salarial atractiv
  • Tichete de masa
  • Asigurare medicala privata
  • 1 zi libera de ziua ta de nastere
  • Reduceri semnificative la produsele Companiei
  • Oportunitatea de a lucra intr-o echipa dinamica si profesionista
  • Acces la cursuri si programe de dezvoltare profesionala
  • Mediu de lucru modern si stimulativ, cu suport tehnologic performant (ERP Business Central)
  • Posibilitati reale de dezvoltare in cadrul companiei
Locatia job-ului – Jud. Buzau, Sat Cioranca
Ne puteti trimite CV-ul si la adresa hr@agroest.ro
Asteptam cu interes sa te cunoastem!

Descrierea companiei

12 ANI DE PERFORMANȚE, IMPLICARE, INOVAȚII

Compania își continuă dezvoltarea printr-o serie de acțiuni la nivel de strategie de business, portofoliu de produse, cât și la nivel de comunicare.

În 2021 AGRO-EST a devenit parte din grupul de companii aparținând lui AEM HOLDING, fond de invetiții în agricultură – care investește în toate marile ramuri din sector. AEM Holding este orientat pe zona de tehnologii, inovații, cercetare și ecologie.

AGRO-EST a fost înființată în 2009, iar în 2011 a finalizat investiția în prima platformă logistică și a înființat divizia de distribuție către fermierii din județul Buzău. Din 2012 până în 2017, compania și-a extins activitatea în județele Ialomița, Brăila, Vrancea, Călărași, Teleorman, Giurgiu, Tulcea, Olt, Prahova, Constanța, Dolj, Argeș, Galați, Vaslui și Bacău, iar în 2019, în zonele Bana și Moldova. De-a lungul anilor, AGRO-EST a achiziționat fermele Sunfield Farming (2015) si Agrigreenmax (2018). A lansat platforma informațională Ecoferma (2020) și platforma Hectarul.ro (2021), a demarat investiția într-o unitate de productie pentru fertilizanti foliari si biostimulatori.

AGRO-EST Muntenia a a fost premiata în 2019 la Gala Oameni pentru Oameni, ca Promotor al Filantropiei – pentru proiectele sociale susținute și finanțate între 2017 și 2019. AGRO-EST a fost inclusă în topul companiilor europene cu dezvoltare susținută (2019).

De-a lungul timpului AGRO-EST a încheiat parteneriate cu Omex Agrifluids UK (2013), Hortifeeds Nutrel UK (2014), Plymag Spania și SPD Franța (2015), Intracorp UK (2016), Agronution Franța (2019), Tracegrow Finlanda și Abaxton Spania (2020), Adva Green Belgia, Compo Germania.

Publicat 11 Oct. 2024 Reactualizat 18 Oct. 2024 Expiră 10 Nov. 2024