Gratis

Database Administrator

Credius IFN SA

Candidatul Ideal

Echipa noastra este in cautarea unui "Administrator Date de Baze". In aceasta pozitie, veti fi responsabil pentru gestionarea, intretinerea si optimizarea bazelor de date MS SQL care sustin aplicatiile noastre. Rolul implica asigurarea performantei optime a bazelor de date, integritatea datelor si securitatea acestora intr-un mediu Windows Server.

Ne asteptam ca viitorul nostru coleg sa detina:
Studii: Diploma de licenta in informatica, inginerie software sau un domeniu similar.
Experienta: Minimum 3-5 ani de experienta in administrarea bazelor de date MS SQL intr-un mediu Windows Server.
Cunostinte tehnice:
  • Expertiza in administrarea si configurarea MS SQL Server.
  • Cunostinte avansate de T-SQL si capacitatea de a crea scripturi complexe.
  • Familiaritate cu instrumentele de monitorizare a bazelor de date si cu tehnicile de optimizare a performantei.
Competente:
  • Abilitati analitice puternice si capacitatea de a rezolva probleme complexe.
  • Abilitati excelente de comunicare si colaborare.
  • Capacitatea de a lucra sub presiune si de a gestiona mai multe sarcini simultan.
  • Atentie la detalii si orientare catre calitate.

Descrierea jobului

Responsabilitati principale:

1. Administrarea si intretinerea bazelor de date MS SQL:
  • Instalarea, configurarea si actualizarea serverelor SQL.
  • Monitorizarea ︁︀​︂︃︃​︉︉​︁︂︈performantei serverelor de baze de date si optimizarea acestora pentru a asigura viteza si eficiența aplicatiilor.
  • Implementarea si gestionarea strategiilor de backup si recuperare pentru a preveni pierderea datelor.
2. Securitatea si integritatea datelor:
  • Implementarea si mentinerea politicilor de securitate a datelor pentru a proteja informatiile sensibile si pentru a respecta cerintele de conformitate.
  • Gestionarea permisiunilor de acces si asigurarea ca doar utilizatorii autorizati au acces la datele critice.
3. Optimizarea si tuning-ul bazelor de date:
  • Analiza performantei bazelor de date si identificarea oportunitătilor de optimizare.
  • Executarea tuning-ului de performanta, cum ar fi indexarea, ajustarea parametrilor si restructurarea tabelelor.
4. Suport si mentenanta:
  • Oferirea de suport tehnic pentru echipele de dezvoltare si utilizatorii finali in ceea ce privește problemele legate de bazele de date.
  • Identificarea si rezolvarea problemelor legate de performanta, accesibilitate si securitate.
5. Automatizarea proceselor si scripting:
  • Crearea si intretinerea scripturilor SQL pentru automatizarea sarcinilor repetitive, cum ar fi backup-urile, restaurarile si monitorizarea.
  • Dezvoltarea si implementarea procedurilor stocate, a functiilor si a trigger-ilor necesare pentru aplicatiile de afaceri.
6. Colaborarea interdepartamentala:
  • Colaborarea stransa cu dezvoltatorii de software, inginerii de sistem si alte echipe pentru a asigura integrarea si functionarea corespunzatoare a bazelor de date.
  • Participarea la proiecte de dezvoltare si implementare de noi aplicatii sau funcionalitati, oferind expertiza tehnica in domeniul bazelor de date.
Avantaje:
  • Salariu competitiv si pachet de beneficii.
  • Oportunitati de dezvoltare profesionala si formare continua.
  • Mediu de lucru dinamic si inovator.
Daca sunteti un profesionist motivat si orientat catre client, cu o pasiune pentru tehnologie, va invitam sa aplicati pentru aceasta pozitie.

Qoobiss is at the forefront of digital transformation, providing modern tools that empower our clients to achieve exceptional results quickly and effortlessly. Our innovative tech integrates into your digital ecosystem, enhancing relationships with customers at every touchpoint. Grow the power of automation for end-to-end flows, from digital contracting, automated KYC and AML processes to document generation, signing, uploading, and validation—all without the need for extensive internal development.
he commitment to innovation makes Qoobiss a trusted partner in fostering secure, compliant and digitalized business environments across the globe.

Publicat 2 Oct. 2024 Reactualizat 5 Oct. 2024 Expiră 1 Nov. 2024