Gratis

Country Medical Director

FRESENIUS NEPHROCARE ROMANIA

Candidatul Ideal

MD, preferably with specialization in nephrology.
At least 10 years professional experience, ideally at least 3 years in a similar position.
Strong leadership and team collaboration skills, with the ability to work effectively in a cross-functional, international environment.
Excellent analytical skills with the ability to interpret clinical and make informed decisions.
Keen understanding of country healthcare sector and particularly nephrology area.
Excellent communications skills.
Fluency in English is a must.
Good knowledge – MS Office.
Willingness to travel across the country.

Descrierea jobului

Supervise the medical patient care in all dialysis centers, set medical targets, review medical performance, implement, and improve medical policies ︁︀​︂︃︃​︉︆​︆︄and procedures.
Support and implement the corporate strategic medical projects.
Responsible for quality management.
Coordinate and ensure proper implementation of quality policies and standards.
Organize medical meetings, medical training, and education in cooperation with relevant support function.
Maintain close collaboration with KOL’s, mainly in nephrology area.
Ensure monitoring and assessment of clinical service non-conformities and treatment incidents and propose proper corrections, preventive actions, and risk reduction measures.

Grupul Fresenius este liderul mondial în furnizarea de produse și servicii pentru pacienții cu insuficiență renală cronică.

De peste 40 de ani, Grupul Fresenius setează standarde în dializa renală, operând la toate nivelurile de îngrijire. Ca producător al unei game complete de produse de dializă și ca furnizor de servicii activ în peste 3.900 de centre din peste 50 de țări din întreaga lume, Fresenius oferă opțiuni terapeutice personalizate pentru mai mult de 330.000 de pacienți din întreaga lume.

Compania NephroCare, parte a grupului Fresenius oferă servicii de dializă în centrele sale din peste 35 de țări din Europa, Orientul Mijlociu, Africa și America Latină.

Fresenius NephroCare România operează o rețea de 36 centre private, în 25 de județe. Centrele de dializă Fresenius NephroCare oferă tratamente de hemodializă/hemodiafiltrare precum și dializă peritoneală ambulatorie și automată la cele mai înalte standarde de calitate.

Publicat 4 Oct. 2024 Reactualizat 4 Oct. 2024 Expiră 3 Nov. 2024