Gratis

Controlling Manager

S.C. COFICAB PLOIESTI S.R.L.

Candidatul Ideal

Ideal Candidate:
  • Bachelor's degree in Accounting, Finance, Economics, Business Administration
  • Minimum 3 years’ experience in Controlling, Automotive
  • Functional & Technical competencies related to: Cost accounting, Budgeting, Accounting (principles and practices), Tax procedures, Business planning, wire production processes (awareness), Internal controls system, Analytical and problem solving skills, Financial data analysis, Reporting skills, Risk Management, Organizational skills.
  • Behavioral competencies: Communication, Building Relationships, Self-Development, Personal Effectiveness.
  • Good PC skills (Word, Excel, Microsoft Project).
  • Advanced English level

Descrierea jobului

Job Description:
  • Develops and implements business reporting procedure including reporting time table and defines key business measures for performance ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄monitoring.
  • Checks regularly and monitors data accuracy for key business.
  • Calculates, communicates and monitors benchmarking performance indicators and prepares regular and ad hoc management reporting on plant overall performance.
  • Contributes to the development of budget management procedures in line with corporate strategy and policy.
  • Support the plant departments in the preparation of their budgets by providing appropriate information.
  • Monitors plant budget realization rate and expenses reporting.
  • Identifies potential deviation, analyses root causes and assesses impact on the plant performance.
  • Develops and maintains costing calculation methods and monitors plant cost results against predefined targets.
  • Prepares and Issues RoI analysis.
  • Performs monthly inventory count and valorization of materials, semi-finished goods, finished goods and scrap in the plant according to inventory count procedure.
  • Analyses inventory potential deviation, proposes appropriate corrective actions and communicates inventory counts result reports.
  • Prepares, communicates and reviews management control KPI's and defines accordingly continuous improvement plans of processes, procedures and systems to meet the Finance department and the Company's objectives.

„COFICAB este lider global în proiectarea, producția și vânzarea de fire și cabluri pentru industria auto. Ca parte a grupului industrial multinațional tunisian ELLOUMI Group, fondat în, ne mândrim cu o moștenire solidă și o viziune inovatoare pentru viitor.

COFICAB România este unul dintre cele 17 centre industriale moderne ale companiei, certificat ca Top Employer 2024. Cu două unități de producție în Arad și Ploiești, distribuim produse atât pe plan național și cât și internațional.

La COFICAB, oferim celor aproximativ 700 de angajați un mediu de lucru favorabil, încurajând dezvoltarea profesională și personală. Ne angajăm să promovăm responsabilitatea socială și de mediu prin diverse inițiative CSR, contribuind activ la bunăstarea comunităților în care operăm.

Pentru a aplica și a afla mai multe despre oportunitățile de carieră, vizitează și pagina noastră de Linkedin! Te așteptăm în echipa noastră!”

„COFICAB is a global leader in the design, manufacturing, and sales of wires and cables, mainly for the automotive industry. As part of the Tunisian multinational industrial group, Elloumi Group, founded in, we take pride in our strong heritage and innovative vision for the future.

COFICAB Romania is one of the company's 17 state-of-the-art industrial centers, certified as a Top Employer 2024. With two production units in Arad and Ploiești, we distribute products throughout the entire country and beyond.

At COFICAB, we provide a nurturing work environment for our approximately 700 employees, encouraging both professional and personal development. We are committed to promoting social and environmental responsibility through various CSR initiatives, actively contributing to the well-being of the communities in which we operate.

To apply and learn more about career opportunities, visit our Linkedin page! We look forward to welcoming you to our team!”

Publicat 23 Aug. 2024 Reactualizat 23 Aug. 2024 Expiră 22 Sept. 2024