Gratis

Consilier Juridic

SELINA

Candidatul Ideal

- Licentiat(a) in stiinte juridice;
- Are cunostinte solide de drept si pune in valoare rationamente juridice adecvate;
- Experienta de minim 3 ani practica in cadrul unei societati multinationale in domeniul constructiilor constituie un avantaj;
- Expertiza in alte domenii ale dreptului este apreciata si va aduce un plus de valoare candidaturii;
- Experienta in gestionarea si abordarea juridica a contractelor de achizitie publica;
- Utilizeaza programele din pachetul Microsoft Office la un nivel avansat;
- Intelege si integreaza cu succes obiectivele departamentelor suport in asistenta juridica acordata;
- Atitudine proactiva, capacitate de adaptare la schimbari, buna gestionare a situatiilor imprevizibile, riguros/riguroasa, atent(a) la detalii, orientat(a) spre calitate si rezultate;
- Este organizat(a), are capacitate de sinteza si analiza, prioritizeaza cu succes solicitarile si lucreaza foarte bine in cadrul unei echipe, dar si independent(a);
- Aptitudinea de a redacta intr-o maniera clara si succinta documente juridice;
- Aptitudini de comunicare si negociere bune si foarte bune;
- Cunostinte de limba engleza constituie un avantaj (scris si vorbit- nivel mediu);
- Atitudine corecta si principiala in relatiile de serviciu, implicare in problemele colectivului, obiectivitate.

Descrierea jobului

RESPONSABILITATI:
- Colaboreaza, in mod eficient, in toate proiectele si spetele cu colegii din echipa juridica, inclusiv cu colegii din ︁︀​︈︈​︈︈​︁︉︂departamentele grupului de firme pentru acordarea suportului juridic specializat, sub coordonarea directa a Sefului departamentului juridic;
- Gestioneaza si supervizeaza din punct de vedere juridic derularea contractelor de achizitie publica contractate de catre angajator, sens in care redacteaza inclusiv revendicari, adrese, notificari si corespondenta aferenta derularii acestor contracte, urmarind respectarea contractului din punct de vedere a prevederilor contractuale si legale aplicabile.
- Redacteaza, analizeaza, structureaza si negociaza o paleta larga de contracte si documente din domeniul constructiilor, de exemplu: contracte de prestatii, contracte de prestari servicii, contracte de vanzare – cumparare, contracte de antrepriza, etc., adrese si notificari, acorda asistenta din perspectiva juridica privind aspectele tehnice si operationale;
- Redacteaza actele cu caracter juridic ale societatii;
- Redactarea documentelor necesare in derularea litigiilor si reprezentare in instantele de judecata din tara;
- Formuleaza puncte de vedere pentru solutionarea oricaror altor problemele juridice specifice activitatii;
- Consultarеа periodicа а legislаtiei juridicе, informаrea si acordareа dе consultаntа juridica departаmentelor din cadrul companiei cu privirе la modificаrile legislative specifice fiecarui domeniu de activitate;
- Analizeaza/avizeaza pentru legalitate masurile care urmeaza a fi luate in desfasurarea activitatii societatii, precum si tuturor actelor care pot angaja raspunderea juridica a societatii;
- Asigura reprezentarea societatii in fata instantelor judecatoresti;
- Face propuneri pentru luarea masurilor legale preventive in diverse situatii in care societatea este implicata.

OFERIM:
- Mediu de lucru la cele mai înalte standarde;
- Sistem de salarizare motivant;
- Echipă dinamică, pozitivă, atmosferă de respect și colegialitate;
- Programe de instruire la angajare, formare continua, acces la plaforme de training de specialitate.
- Decontare costuri de relocare si decontare cheltuieli de cazare.

Grupul nostru de Firme este unul din cei mai importanti competitori de pe piata constructiilor din vestul tarii.

Cu peste 1.000 de angajati si peste 400 de utilaje si echipamente, constituim o forta concurentiala puternica, capabila sa se mobilizeze rapid pentru realizarea unor lucrari de mare anvergura, de o calitate superioara, care ne certifica pozitia de lider.

Publicat 25 Sept. 2024 Reactualizat 28 Sept. 2024 Expiră 25 Oct. 2024