Gratis

CONSILIER JURIDIC

ASOCIATIA "PATRONATUL TINERILOR INTREPRINZATORI DIN ROMANIA"

Candidatul Ideal

Candidatul ideal are studii superioare finalizate în domeniul juridic, capacitate de analiză și sinteză, gândire logică si experienta de minim 2 ani in domeniul juridic. Persoana selectată va juca un rol esențial în asigurarea conformității legale în implementarea proiectelor cu finanțare europeană și în oferirea de suport juridic pentru IMM-uri. De asemenea, va facilita dialogul social și negocierile colective in cadrul unitatilor membre ale PTIR.
Constituie un avantaj cunoașterea Legii 367/2022 privind dialogul social si daca a desfasurat activitate in cadrul unei organizații patronale / sindicale.

Descrierea jobului

- Analizează proiecte de legi si face informări cu privire la impactul acestora asupra mediului de afaceri si asupra activității ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄federatiei;
- Acordă asistență și consultanță juridică în toate domeniile dreptului.
- Rezolvă cereri cu caracter juridic.
- Redactează opinii juridice și proiecte de contracte.
- Negociază clauzele legale contractuale.
- Reprezintă organizatia în litigii sau la stabilirea condițiilor contractuale speciale.
- Apără drepturile și interesele legitime ale organizatiei în fața autorităților publice, instituțiilor și persoanelor juridice.
- Elaborează regulamente, hotărâri și ordine conform legislației în vigoare.

Patronatul Tinerilor Întreprinzători este o organizatie patronala care are ca obiective:
- elaborarea şi implementarea de proiecte care să favorizeze formarea tinerilor antreprenori;
- crearea de parteneriate pentru dezvoltarea afacerilor tinerilor antreprenori;
- formularea de propuneri pentru îmbunătăţirea legislaţiei pentru tinerii antreprenori;
- crearea unpr parteneriate cu autorităţile publice pentru realizarea unui mediu de afaceri favorabil tinerilor antreprenori
Publicat 12 Iun. 2024 Reactualizat 26 Iun. 2024 Expiră 12 Iul. 2024