Gratis

Claim manager - Timisoara

Strabag SRL

Candidatul Ideal

ARL SA este în căutarea unui profesionist talentat și experimentat pentru a se alătura echipei noastre tehnice din Timișoara în rolul de Claim Manager.
  • studii finalizate în: management / construcții civile / drumuri / inginerie sau arhitectură;
  • minim 5 ani de experiență în funcția de Manager de contract, Quantity Surveyor și/sau alte funcțiicare îndeplinesc atributele de management de contract;
  • cunoașterea legislației referitoare la contractele de construcții (minim HG 1 și versiunile FIDIC);
  • experiență dovedită în redactarea și/sau participarea la redactarea de notificări de revendicări,detalierea revendicărilor, redactarea de răspunsuri la revendicările primite, ordine de modificare șicorespondență contractuală;
  • cunoștințe și/sau familiarizat cu operațiunile/fazele de construcție ale proiectului, cu contractele deconstrucție, cu analiza implicațiilor de timp/costuri necesare pentru revendicări, principiile de întocmire aordinelor de modificare;
  • abilități de negociere și capacitate de organizare;
  • persoană organizată, cu gândire analitică și critică, cu abilități bune de comunicare;
  • cunostinte foarte bune de MS Office;
  • comunicare în limba română și engleză, vorbită și scrisă, cu cunoașterea terminologiei tehnice șijuridice particulare necesare pentru contracte;
  • de preferat să posede cunoștințe de Microsoft Projects și/sau Primavera;
  • disponibilitate de a călători

Descrierea jobului

  • colectează date și informații, analizează detaliile privind impactul asupra timpului și/sau a costurilor,redactează adrese, cereri, evaluări/ modificări și altă ︁︀​︂︃︃​︇︅​︀corespondență contractuală;
  • sprijină echipa internă în cadrul etapelor de execuție, închidere a proiectului, participarea la întâlnirile denegociere, redactarea scrisorilor solicitate în timpul execuției, redactarea ordinelor de modificare, pregătireaanalizelor de timp și/sau costuri pentru revendicări, etc.
  • emite notificări de revendicare, le fundamentează și, de asemenea, răspunde la reclamațiile primiteconform cerințelor contractuale;
  • organizează întâlniri la începutul proiectului, pentru a evidenția riscurile contractuale echipei de execuțieși/sau pentru a o familiariza cu condițiile contractuale;
  • oferă asistență pentru toate tipurile de contracte, pe șantier și în afara acestuia, în funcție decerințe/necesități;
  • colaborează strâns cu departamentul juridic, inclusiv sprijin pentru echipa juridică în procedurile legale,daca este cazul;
  • analizează și negociază ordinele de modificare luând în considerare toate implicațiile legate detimp/costuri/resurse și alte aspecte conexe.

Descrierea companiei

STRABAG

Progresul începe cu noi.

Aproape 83.000 de oameni lucrează în STRABAG, în peste 12.000 de santiere din întreaga lume, pentru progres. Proiectele noastre sunt unice și cu o individualitate puternică, la fel ca fiecare dintre noi. De la construcții și inginerie structurală, construcții de drumuri și inginerie civilă, construcții de poduri și săpături de tuneluri, dezvoltare de proiecte, producție de materiale de construcții sau managementul clădirilor - gândim în perspectivă și ne propunem să devenim cel mai inovator și durabil grup de tehnologie în construcții din Europa. Oportunități egale de șanse, diversitatea și incluziunea sunt părți integrale a ceea ce suntem și este modul nostru de operare. Lucrăm împreună ca parteneri pentru a finaliza proiecte cu succes și pentru a crește odată cu noile provocări. Împreună realizăm lucruri mari.

Construiește-ți viitorul alături de noi!

Aplică acum pentru a deveni parte din echipa noastră.

Publicat 7 Oct. 2024 Reactualizat 7 Oct. 2024 Expiră 6 Nov. 2024