Gratis

AUTOMATION ENGINEER

NEOTRONIK AUTOMATION SRL

Candidatul Ideal

Cerinte si calificari:

-Studii superioare in domeniul automatizarii industriale, roboticii, al ingineriei electrice, electronice sau al mecatronicii
-Experienta de lucru cu arhitectura automatelor programabile (PLC) Siemens si cu aplicatia TIA Portal
-Experienta de utilizare a instrumentelor si aparatelor de masura (multimetru, etc.)
-Citirea si intelegerea diagramelor pentru circuite electrice si pneumatice
-Cunostinte de baza sau experienta de lucru cu dispozitive electrice si electronice utilizate in domeniul industrial: actuatoare (motoare electrice), controlere pentru motoare, traductoare, senzori (proximitate, magnetic, optic, temperatura, celula de sarcina), comutatoare (de proximitate, limita, presiune, etc.)
-Cunoasterea protocoalelor de comunicatii utilizate in automatizarile industriale (Ethernet/IP, Profibus, Profinet, IO-Link, OPC-UA, etc.)
-Cunostinte bune de limba engleza (scris si vorbit)
-Disponibilitate pentru deplasari in tara si strainatate
-Permis de conducere categ. B
-Experienta de lucru cu clientii si intelegerea responsabilitatilor comerciale

Descrierea jobului

Sarcini si responsabilitati:

-Identificarea problemelor si a dezavantajelor sistemelor automatizate existente
-Urmarirea si implementarea procedurilor generale de diagnosticare si ︁︀​︂︃︃​︇︁​︆︄depanare
-Efectuarea testelor de continuitate la echipamente si sisteme electrice
-Identificarea erorilor de cablare si modificarea diagramelor pentru circuite electrice
-Selectarea, configurarea si evaluarea aplicabilitatii dispozitivelor specifice pentru automatizari industriale (PLC, HMI, controlere, senzori, dispozitive de comunicatii)
-Instalarea si configurarea dispozitivelor de comanda si control (controlere pentru motoare, camere pentru inspectie optica automata / AOI, interfete de comunicare pentru electroventile pneumatice, senzori de deplasare, dispozitive de siguranta si securitate)
-Programarea automatelor programabile (PLC)
-Programarea interfetelor de utilizare pentru operator (HMI)
-Mentananta software
-Elaborarea documentatiei tehnice pentru operarea utilajelor si dispozitivelor executate (manual de utilizare, instructiuni de operare)
-Coordonarea si monitorizarea progresului activitatilor de testare si punere in functiune pentru utilajele si echipamentele executate
-Asistarea la activitatile de receptie a echipamentelor, inregistrarea rezultatelor si compilarea documentatiei necesare pentru testarea si receptia finala a echipamentelor
-Asigurarea desfasurarii activitatilor de testare si punere in functiune in conditii de siguranta, urmarind atingerea cerintelor de performanta impuse de proiect

Beneficii:
  • pachet salarial motivant
  • asigurare de sănătate privată
  • zile suplimentare de concediu de odihnă în funcție de vechimea în muncă
  • bonuri de masă
  • mediu de lucru plăcut
  • posibilitatea participării proiecte internaționale

NEOTRONIK AUTOMATION este o companie activă în domeniul productiei de linii automatizate in industrie, conveioare, instalatii si echipamente inclusiv proiectare mecanica , electrica si mentenanta, . În locația din Cluj-Napoca, echipa noastră poate răspunde cerințelor și nevoilor clienților într-un mod personalizat, flexibil și eficient. Echipa NEOTRONIK livrează soluții la cele mai înalte standarde, având un nivel de experiență bogat în proiecte internaționale, respectiv angajați care comunică fluent nu doar în limba română, cât și în limba germană și engleză.

Portofoliul nostru de activități cuprinde și următoarele servicii: furnizare de componente mecanice proiectare mecanică, proiectare electrică, asamblare completă de instalații și echipamente electrice sau mecanice, asamblare completă de panouri electrice, soluții de automatizări, optimizare echipamente sau linii de producție în industrie, intervenții service sau mentenanță pentru mașini și echipamente industriale.

Punctul de lucru al companiei este situat în vecinătatea Aeroportului Internațional Aurel Vlaicu.

Publicat 27 Iun. 2024 Reactualizat 4 Iul. 2024 Expiră 27 Iul. 2024