Gratis

Asistent administrativ

FERMIERII ISCUSITI COOPERATIVA AGRICOLA

Candidatul Ideal

Căutăm coleg cu rolul de asistent administrativ, pentru gestionarea activităților administrative si juridice.

Pregatire profesionala:
  • Studii superioare sau experiență intr-unul din domeniile administrativ, juridic, economic sau alt domeniu conex;
  • Permis de conducere categoria B;
  • Cunoștințe operare PC (Word, Excel, Outlook, internet).

Experiență practică: cel putin 1 an în domeniile administrativ, juridic, economic sau alt domeniu conex.

Aptitudini personale:
  • Persoana de incredere, responsabila si corecta;
  • Capacitate buna de organizare, planificare si prioritizare a sarcinilor;
  • Implicare și spirit de initiativă;
  • Capacitate de lucru in echipa, adaptabilitate, flexibilitate;
  • Abilitați bune de comunicare si socializare;
  • Abilitatea de a respecta termene limita;
  • Atenție la detalii;
  • Disponibilitate dе a fi autodidact și de a învăța lucruri noi.

Beneficii:
  • Mediu de lucru pozitiv si prietenos;
  • Laptop si telefon mobil;
  • Ocazia de a invata de la o echipa competenta formata din avocat, economist si manager, ce au experienta de peste 15 ani in domeniile lor de activitate;
  • Posibilitate de crestere si dezvoltare profesionala;
  • Pachet salarial motivant;
  • Training-uri de specialitate.

Reprezinta avantaje:
  • Abilități de înțelegere și folosire a aplicatiilor de contabilitate primara si gestiune (pentru generare avize, facturi, NIR-uri etc.);
  • Experienta in gestionarea activitatilor administrative si juridice specifice sectorului agricol;
  • Limba engleză nivel elementar (pentru intelegere corespondenta scrisa).

Descrierea jobului

Principalele responsabilitati:
  • Redacteaza si tine evidenta diverselor documente (cereri, adrese, contracte, acte aditionale, formulare, procese-verbale etc.);
  • Asigura activitatea de ︁︀​︂︃︃​︈︁​︁︉︂secretariat si fluxul informational al firmei;
  • Dimensioneaza necesarul si asigura aprovizionarea, repartizarea si gestionarea consumabilelor de birotica, rechizitelor, materialelor pentru etichete, obiectelor de inventar, produselor de protocol, materialelor de curatenie si igiena;
  • Gestioneaza activitatile administrative aferente vanzarilor cooperativei.
  • Organizeaza, supravegheaza si indruma activitatile administrative aferente parcului de autovehicule si utilaje;
  • Gestioneaza si urmareste documentatia terenurilor agricole si imobilelor;
  • Organizeaza, supravegheaza si indruma activitatile de desenare a parcelelor cultivate si de obtinere a subventiilor agricole pentru suprafetele lucrate, motorina consumata, eventuale calamitati etc.;
  • Gestioneaza activitatile de asigurare a culturilor agricole si obtinere a subventiilor pentru asigurari;
  • Supravegheaza intocmirea si centralizarea registrelor specifice sectorului agricol;
  • Coordoneaza activitatile administrative aferente autorizarii producerii si comercializarii semintelor si materialului saditor;
  • Coordoneaza activitatile administrative aferente certificarii culturilor ecologice;
  • Asigura comunicarea cu diverse autoritati publice, in scopul depunerii si obtinerii de acte si informatii etc. (primarii, DAJ, APIA, ITM, ANF, ITCSMS, APM, ONRC, ANCPI, ANAF etc.);
  • Urmareste indeplinirea de catre cooperativa si membrii cooperatori a angajamentelor asumate prin contractele de finantare incheiate;
  • Tine legatura cu firmele de curierat, precum si cu anumiti furnizori, clienti si colaboratori, in scopul receptionarii/predarii produselor, verificarii cantitative si calitative a acestora, efectuarii de plati/incasari in numerar etc.
  • Intocmeste foi de parcurs, delegatii si deconturi pentru deplasari;
  • Introduce diverse informatii in aplicatiile informatice folosite de firma si extrage diverse rapoarte din acestea;
  • Intocmeste diverse situatii tabelare solicitate de conducere;
  • Organizeaza si pregateste primirea delegatilor si vizitelor, solicita avansuri pentru cheltuieli de protocol si efectueaza decontarea acestora pe baza documentelor justificative;
  • Eventuale alte activitati administrative punctuale.

Alte detalii:
  • Unele dintre responsabilitatile de mai sus nu se suprapun, ci se desfasoara succesiv, avand caracter sezonier (ex.: activitatile de desenare a parcelelor cultivate si de obtinere a subventiilor agricole au loc primavara, activitatile de asigurare a culturilor agricole si obtinere a subventiilor pentru asigurari au loc dupa desenarea parcelelor cultivate si depunerea la APIA, activitatile aferente certificarii culturilor ecologice se desfasoara de obicei 1-2 saptamani pe an etc.)

Cooperativa agricolă FERMIERII ISCUSIŢI a fost înființata în anul 2021, reunind ferme performante și cu tradiție, pasionate de natură și legumicultură, cu dorința de a crea sinergii și dezvolta noi oportunități.

Misiunea noastră este aceea de a produce și vinde legume și cereale românești de cea mai bună calitate, sănătoase și gustoase, obținute într-un mod cât mai natural, din dragoste pentru oameni și cu respect pentru mediu.

Ne îndeplinim cu drag această misiune, îmbinând cu succes priceperea echipei, tehnologia performantă, bunele practici agricole și, mai ales, resursele benefice ale naturii.

De-a lungul celor peste 15 ani de activitate, fermele noastre s-au dezvoltat constant, ajungând la suprafața de peste 1.100 hectare pe care o lucrăm în prezent, împreună cu echipa bine pregătită și motivată, în a cărei formare și dezvoltare investim permanent.

Birourile cooperativei se află situate în com. Valea Ciorii, jud. Ialomița și în loc. Braila, jud. Braila, iar terenurile exploatate se află situate în zone rodnice, tradițional agricole și ferite de poluare, din județele Ialomița și Braila.

Vânzarea producției fermei se realizează în principal business-to-business, către clienți din diverse sectoare agro-alimentare: traderi de cereale și semințe, lanțuri de supermarket, producătorii de conserve și sucuri, diverși angrosiști, unități HORECA și comercianți mici.

Te invităm să faci parte din echipa noastră și, împreună, să contribuim la dezvoltarea produselor agricole românești! :)
Publicat 3 Sept. 2024 Reactualizat 10 Sept. 2024 Expiră 3 Oct. 2024