Gratis

Tax & Accounting Specialist

SC COMAU ROMANIA SRL, ORADEA

Candidatul Ideal

În acest rol, specialistul contabil și fiscal va contribui la implementarea politicilor și strategiilor contabile și fiscale pentru a asigura conformitatea cu normele și reglementările specifice, în vigoare. În calitate de specialist în finanțe și contabilitate, va fi responsabil în principal de activitățile de registru general, efectuarea operațiilor specifice la închiderea lunii, verificarea tratamentului contabil și fiscal aplicat la toate înregistrările contabile, confirmând acuratețea datelor din balantă și faptul că acestea reflectă realitatea economică și financiară a operațiunilor și a proiectelor companiei. Rolul necesită, de asemenea, planificarea și raportarea fiscală, inclusiv verificarea și depunerea declarațiilor fiscale corporative.

Astfel, căutăm o persoană, care să bifeze următoarele condiții:
  • Studii superioare economice;
  • Cunoștințe solide ale standardelor și principiilor contabile;
  • Minim 3-5 ani de experiență relevantă în contabilitate;
  • Experiență cu sisteme ERP; cunoștințele SAP reprezintă un plus;
  • Cunoștințe în domeniul Producției - reprezintă un avantaj;
  • Bune cunoștințe practice de MS Excel;
  • Bune abilități analitice și de rezolvare a problemelor; orientat spre detalii;
  • Abilitatea de a lucra independent, dar și colaborativ în echipă;
  • Foarte bune abilități de gestionare a timpului și capacitatea de a respecta termene limită strânse;
  • Abilitatea de adaptare rapidă la schimbări, agilitate;
  • Capacitatea de a învață rapid;
  • Abilități foarte bune de comunicare;
  • Bune abilități de comunicare scrisă și verbală în limba engleză;
  • Capacitatea de a interacționa eficient la diferite niveluri în cadrul organizației.

Descrierea jobului

Responsabilitățile principale ar fi:
  • Stabileste proceduri eficiente și efective de organizare a activității contabile și fiscale în conformitate cu ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀Legea Contabilității, OMFP 1802 , Codul fiscal și alte prevederi legislative în vigoare;
  • Este responsabil de efectuarea înregistrărilor contabile și de gestiune la închidere de lună (salarii, stocuri, reevaluare, provizioane, cheltuieli în avans, repartizarea cheltuielilor pe centre de cost) etc;
  • Întocmește și verifică declarațiile fiscale lunare și raportările financiare semestriale și anuale;
  • Verifică și certifică corectitudinea informațiilor din Jurnale lunare de cumpărări / Vânzări din softul contabil în concordanță cu informațiile din raportările fiscale;
  • Întocmește calculația, înregistrarea și raportarea trimestrială a impozitului pe profit;
  • Participă la analiza operațiunilor și tranzacțiilor pentru Transfer Pricing;
  • Punctează și se asigură de acuratețea fișei fiscale;
  • Întocmește documentația necesară pentru declararea și achitarea diferitelor taxe;
  • Asigură obținerea Certificatelor de rezidență fiscală ce decurg din tranzacțiile curente, traducerea și legalizarea acestora;
  • Asigură reconcilierea detaliată a tranzacțiilor și soldurilor din conturile contabile periodic, cel puțin semestrial;
  • Centralizează și propune soluții pentru rezolvarea posibilelor discrepanțe fiscale în contabilitate;
  • Participă la inventarierea anuală a patrimoniului;
  • Este responsabil de monitorizarea și derularea tuturor controalelor fiscale, menținând relația cu autoritățile statului și auditorii;
  • Se asigură că a fost aplicat tratamentul contabil și fiscal corect la toate înregistrările contabile și că toate raportările reflectă realitatea operațiunilor si proiectelor companiei.
  • Asigură suport permanent privind tratamentul fiscal aplicabil în spețele cu care societatea se confruntă;
  • Este la curent cu toate noutățile legislative în domeniul financiar, cunoaște și implementează modificările fiscale.

Suntem lideri mondiali în domeniul automatizării industriale.
Ofertele noastre includ tehnologii și sisteme pentru producția vehiculelor electrice, a vehiculelor hibride și tradiționale, o gamă completă de roboți industriali, soluții robotice colaborative și portabile, vehicule autonome pentru logistică, centre de prelucrare dedicate și servicii de asistență și întreținere.
Datorită eforturilor noastre în domeniul inovației și constant urmărind tendințele pieței, le garantăm clienților noștri cea mai nouă expertiză în domeniul electrificării și al transformării digitale.
Cu o experiență de peste 50 de ani, o prezență puternică în principalele țări industrializate și datorită unei rețele de peste 50 de distribuitori, ajutăm companii de toate dimensiunile și în orice sector să își atingă obiectivele.
Suntem peste 4000 de angajați, din 12 țări.

Vrei să afli mai multe despre noi? Aplică la unul dintre posturile disponibile azi.
www.comau.com

Publicat 1 Iul. 2024 Reactualizat 1 Iul. 2024 Expiră 31 Iul. 2024