Gratis

Specialist Vamal Senior

VARTA Microbattery SRL

Candidatul Ideal

Locație: Brasov, Romania
Departament: Logistica
Raportează către: Head of Supply Chain

Specialistul Vamal Senior este responsabil pentru gestionarea și supravegherea proceselor de conformitate vamală în cadrul organizației. Acest rol asigură faptul că toate importurile și exporturile sunt gestionate conform reglementărilor internaționale și politicilor interne. Specialistul Vamal Senior colaborează îndeaproape cu diverse departamente pentru a optimiza operațiunile vamale, a reduce costurile vamale și a diminua riscurile de conformitate.

Calificări:
- Diplomă de licență în Comerț Internațional, Logistică, Managementul Lanțului de Aprovizionare sau un domeniu similar.
- Minim 5-7 ani de experiență în conformitatea vamală, de preferință într-un rol senior.
- Cunoștințe aprofundate ale reglementărilor vamale din România și ale acordurilor comerciale internaționale.
- Experiență solidă în clasificarea tarifară (sistemul armonizat - HS), evaluarea vamală și regulile de origine.
- Competențe în utilizarea softurilor de brokeraj vamal și a sistemelor de management comercial.
- Abilități excelente de analiză, organizare și comunicare.
- Certificare ca Specialist Vamal (de ex., Specialist Vamal Certificat - CCS) este preferată.

Competențe:

- Atenție la Detalii: Capacitatea de a procesa și revizui cu acuratețe documentația vamală.
- Rezolvarea Problemelor: Abilități de a rezolva problemele legate de conformitatea și vămuirea mărfurilor.
- Comunicare: Abilități puternice de comunicare verbală și scrisă pentru a interacționa cu echipe interne și parteneri externi.
- Leadership: Capacitatea de a conduce și a oferi mentorat personalului junior implicat în activitățile vamale.
- Cunostinte SAP

Descrierea jobului

Responsabilități principale:

1. Conformitate Vamală:

- Asigurarea conformității cu toate legile și reglementările vamale aplicabile în România, inclusiv clasificarea ︁︀​︂︃︃​︇︉​︆︄tarifară, evaluarea și determinarea originii mărfurilor.
- Supravegherea pregătirii și depunerii documentației vamale pentru transporturile de import și export.
- Monitorizarea modificărilor în reglementările vamale și actualizarea proceselor interne corespunzător.

2. Vămuirea Mărfurilor:
- Coordonarea cu brokerii vamali, expeditorii de marfă și alți parteneri externi pentru a facilita vămuirea rapidă și conformă a mărfurilor.
- Rezolvarea problemelor legate de blocajele vamale, întârzieri și discrepanțe.

3. Tarife și Programe Comerciale:
- Gestionarea participării companiei în diverse programe comerciale (de ex., Acorduri de Liber Schimb, Rambursare de Taxe Vamale, AEO,Perfectionare Activa).
- Analizarea și aplicarea clasificărilor tarifare pentru optimizarea costurilor vamale.

4. Audituri Interne și Instruire:
- Efectuarea auditurilor interne regulate asupra documentației și proceselor vamale pentru asigurarea conformității.
- Oferirea de instruire și ghidare echipelor interne privind reglementările vamale și cele mai bune practici.

5. Managementul Riscurilor:
- Identificarea potențialelor riscuri vamale și dezvoltarea strategiilor de atenuare a acestora.
- Menținerea legăturii cu autoritățile guvernamentale în timpul auditurilor sau investigațiilor legate de conformitatea vamală.

6. Gestionarea Datelor și Raportare:
- Menținerea evidenței exacte a tuturor tranzacțiilor vamale.
- Generarea de rapoarte privind activitățile vamale, inclusiv analiza costurilor, starea conformității și indicatorii de performanță.

Beneficii:
  • Salariu competitiv și pachet de beneficii
  • Oportunitatea de a avea un impact semnificativ asupra succesului financiar al organizației
  • Oportunități de dezvoltare și creștere profesională
  • Mediu de lucru colaborativ și de susținere
  • Șansa de a lucra cu o echipă talentată și dedicată

Cu peste 135 de ani de istorie și inovație, VARTA Microbattery Group este lider mondial în producția de baterii. Fabrica din Brașov desfășoara activități de ambalare și asamblare a bateriilor de înaltă tehnologie pentru stocarea energiei, aplicații medicale, industriale/robotice, precum și unelte electrice/grădină care sunt construite într-o gamă largă de produse pentru branduri bine cunoscute de nivel mondial. Compania s-a bucurat de o dezvoltare constantă iar ca efect, a fost deschisă o a doua hală de producție.

Dacă te pasionează acest domeniu de viitor și în continuă dezvoltare, te așteptăm să aplici la locurile de muncă disponibile pe site. Ca membri ai echipei VARTA, veți avea posibilitatea formării și dezvoltării într-un domeniu de viitor, având acces la un mediu de lucru plăcut și curat, situat în orașul Brașov.

VARTA reprezintă energia de care ai nevoie la fiecare pas, pentru a reuși!

Publicat 19 Sept. 2024 Reactualizat 5 Oct. 2024 Expiră 19 Oct. 2024