Gratis

Specialist Tranzactii OTC

OPER.PIETEI DE EN EL SI DE GAZE NAT.

Candidatul Ideal

Condiții :

Absolvent de învățământ superior tehnic/economic. Constituie avantaj dacă a terminat o specializare pe profil energetic;
Cunoștințe privind cadrul legislativ si de reglementare aplicabil sectorului energiei electrice;
Cunoștințe privind funcționarea piețelor centralizate de energie electrică;
Cunoștințe la nivel mediu de Limba engleză;
Cunoștințe in utilizarea programelor Microsoft Office sau alte programe – pentru redactare si prelucrare date, de preferat Access, SQL;
Persoana cu capacitate de a lucra in condiții de stres si disponibilitate să lucreze în condiții de program prelungit pentru respectarea termenelor;
Persoana dinamică, cu aptitudini excelente de comunicare, cu disponibilitate pentru lucrul în echipă.

Vor fi apreciate:

Experiența profesionala de minim 1 an, într-un domeniu de activitate corespunzător studiilor absolvite, în cadrul sectorului energetic;
Experiența de lucru in cadrul unor echipe de proiect;
Cunoștințe la nivel avansat de Limba engleză;
Experiența în gestionarea relațiilor cu clienții/partenerii de proiect/autoritățile implicate, după caz;
Recomandările primite pentru activitățile desfășurate anterior (profesori/ angajatori/ responsabili de proiect);
Inițiativa;
Atenția la detalii si responsabilitatea;
Capacitatea ridicata de organizare;
Rezistenta la solicitări;
Dorința și capacitatea de a asimila cunoștințe noi;
Atitudinea pozitivă;
Dorința de perfecționare și promovare.

Descrierea jobului

Cerințele/Obiectivele postului:

Rularea aplicațiilor informatice destinate administrării piețelor organizate de energie electrică la termen dezvoltate de OPCOM S.A.
︁︀​︂︃︃​︁︂︇​︁︂︈Întocmirea de situații centralizatoare, a rapoartelor și sintezelor urmare a administrării piețelor organizate de energie electrică la termen dezvoltate de OPCOM S.A.
Elaborarea rapoartelor de funcționare cu regularitate conform procedurilor interne, precum și a rapoartelor, analizelor, sintezelor solicitate pe linie ierarhică.
Menținerea comunicării și asigurarea de asistență operativă participanților la piețe, în limba română sau engleză.
Participarea la activitatea de elaborare și implementare a unor noi produse aferente domeniului propriu de activitate.
Elaborarea și actualizarea procedurilor/instrucțiunilor în conformitate cu reglementărilor emise de ANRE.
Elaborarea de informări, analize și sinteze, privind domeniul propriu de activitate
Elaborarea de prezentări pentru evenimente organizate cu relevanță pentru piețele de energie, respectiv pentru domeniul propriu de activitate.
Analiza contestațiilor depuse de participanții la piața de energie electrică, pentru rezultatele obținute aferente diferitelor tipuri de activități din domeniul propriu de activitate.

Societatea Operatorul Pieței de Energie Electrică și Gaze Naturale “OPCOM” S.A. îndeplineşte rolul de administrator al pieţei de energie electrică, furnizând un cadru organizat, viabil şi eficient pentru desfăşurarea tranzacţiilor comerciale în cadrul pieţei angro de energie electrică și desfasoară activitaţi de administrare a pieţelor centralizate în sectorul gazelor naturale, în conditii de consecvenţă, corectitudine, obiectivitate, independenţă, echidistanţă, transparenţă şi nediscriminare.

Publicat 14 Oct. 2024 Reactualizat 24 Oct. 2024 Expiră 13 Nov. 2024