Gratis

SAP S/4HANA PP/ ePPDS Consultant (W/M/d)

ANDREAS STIHL POWER TOOLS

Candidatul Ideal

  • First practical experience in the area of production - ideally with SAP (APO) PP/DS, SAP S/4HANA PP/ePPDS or other leading ERP systems;
  • Degree in economics or engineering, ideally with a focus on supply chain management or production management;
  • You should be able to read and understand ABAP OO and you should be willing to learn new technologies like Fiori/OData, etc.;
  • Subsystem integration to our SAP Eco system ;
  • Customizing and development, mainly for PP & ePPDS;
  • Experience with SAP IBP Supply & Response or MES is a plus but not mandatory
  • Analytical skills and a precise way of working, coupled with enjoyment of interdisciplinary work and complexity;
  • Team player, committed, communicative, proactive and goal-oriented;
  • You are fluent in English (German is a plus);
  • Experience with Atlassian Confluence/Jira advantageous;
  • Intercultural competence.

Descrierea jobului

  • As a SAP S/4HANA PP/ePPDS consultant you are supporting business on all questions regarding production execution and/or detailed scheduling ︁︀​︂︃︃​︈︁​︁︉︂in the SAP S/4HANA production environment;
  • 3rd Level Support;
  • Participation in the global SAP PTM (Plant To Manufacture) team to further develop the global template;
  • Analysis of customer requirements and design of production planning and execution processes in close collaboration with global SAP PTM team - from the development of new functions to the integration to other modules or systems;
  • Planning and execution of trainings.

Fondatorul companiei noastre, Andreas Stihl, a dezvoltat primul său motoferăstrău în 1926. Sloganul său: „Să ușureze munca oamenilor cu și în natură”. Acest principiu călăuzitor este încă de o importanță fundamentală pentru noi astăzi. Ne proiectăm produsele pentru a se potrivi cerințelor clienților noștri. De la înființare, acum mai bine de 90 de ani, compania a crescut de la o afacere cu un singur om la un producător global de motoferăstraie și echipamente pentru exterior. Ideile inovatoare, know-how-ul intern și măiestria meticuloasă au dus la un portofoliu de produse larg și în continuă expansiune. STIHL a fost cel mai vândut brand de ferăstraie cu lanț din lume din 1971. Inovațiile noastre remarcabile au stabilit reperul pentru industrie în mod repetat.

Dorim să continuăm să creștem și să ne menținem valorile și în viitor. La urma urmei, succesul de durată poate fi obținut doar prin aderarea la principii solide. Suntem mândri să privim înapoi la cei peste 90 de ani de STIHL.

Publicat 12 Sept. 2024 Reactualizat 19 Sept. 2024 Expiră 12 Oct. 2024