Gratis

Responsabil Clientela Senior - Institutii Financiare

Raiffeisen Bank

Candidatul Ideal

PROFILUL CANDIDATULUI:
  • Studii universitare, de preferat in domeniul financiar -bancar, piete de capital, fonduri de investitii;
  • Minim 3 ani experienta in pozitii de administrare relatii clienti – vanzare produse bancare/ vanzari produse piete de capital;
  • Cunostinte despre produse piete de capital, cash management, produse de investitii, creditare;
  • Limba engleza – nivel avansat

Descrierea jobului

SCOPUL POZITIEI:
  • Administreaza relatia de afaceri cu clientii institutii financiare nebancare – societati de asigurare, fonduri de pensii, fonduri ︁︀​︂︃︃​︉︉​︁︂︈de investitii, companii de leasing (parte a unui grup financiar), companii de credite de consum, companii de microcreditare, fonduri de garantare, clienti platforme plati (Payment Service Providers)
  • Raporteaza Directorului Institutii Financiare
  • Pozitia este in Bucuresti , sediul central
RESPONSABILITATI PRINCIPALE:
  • Mentine si dezvolta relatii de business cu clientii existenti din portofoliul alocat;
  • Identifica oportunitatile din piata si inroleaza / dezvolta afaceri cu clienti noi;
  • Contribuie activ la cresterea satisfactiei clientilor prin construirea unei relatii de colaborare pe termen lung;
  • Identifica nevoia de produse si servicii bancare ale clientilor si recomanda in consecinta solutii si produse potrivite – cash management , piete de capital, finantarea comertului, creditare, custodie etc;
  • Participa in procesul de planificare si bugetare la nivel de directie, pregateste si implementeaza strategia de abordare a clientului (Account planning )la nivel de department.
  • Supervizeaza procesul KYC la nivel de clienti alocat si analizeaza / monitorizeaza cu suport dept operationale procesul de analiza plauzibilitate si coerenta tranzactii, media negativa la nivel de client;
  • Participa in intalniri ce au ca scop definirea sau simplificarea unor procese ce tin de activitatea curenta, cerinte regulatorii (BNR, ANAF etc), intocmeste rapoarte dupa caz, executa orice alte sarcini ce tin de definitia pozitiei si parcursul activitatii zilnice legat de aceasta
  • Participa si contribuie activ in echipele constituite la nivel de grup RBI pentru inrolarea si servisarea clientilor de grup . Participa active in procesul de Group Account Planning stability la nivel de RBI;

Raiffeisen Bank, bancă universală de top, activează pe piața bancară din România de peste 25 de ani, deservind peste 2,3 milioane de clienți, persoane fizice și juridice. Banca are 4.930 de angajați în 291 de unități, 1130 ATM&MFM și 27.000 POS-uri.

Să lucrezi la Raiffeisen Bank înseamnă să fii alături de oameni care împărtășesc aceeași viziune și aceeași pasiune pentru excelență, ca parte a unui grup international.

Liderii noștri sunt recunoscuți pentru felul în care își susțin angajații și le insuflă pasiunea lor.

Bankingul digitalizat este atins doar cu o echipă unită și motivate, susținută de un mediu care sprijină dezvoltarea constantă a abilităților personale și profesionale.

Te asteptam pe pagina noastra de cariere https://cariere.raiffeisen.ro, pentru a vedea toate rolurile disponibile și a fi parte din echipa Raiffeisen!

Publicat 30 Sept. 2024 Reactualizat 30 Sept. 2024 Expiră 30 Oct. 2024