Gratis

Referent Import Export

VCST AUTOMOTIVE PRODUCTION ALBA SRL

Candidatul Ideal

VCST Romania angajeaza Referent Import Export / Coordonator transport Import - Export in Alba Iulia

֍ Profilul candidatului:
  • Studii superioare de specialitate in domeniul tehnic sau economic;
  • Cunostinte intocmire si administrare documente vamale;
  • Cunostinte utilizare program Intrastat;
  • Cunoasterea regulilor internationale privind transportul de marfuri, conditiile de livrare, conditiile de plata;
  • Cunoasterea legislatiei vamale romanesti;
  • Limba engleza – nivel mediu;
  • Cunostinte avansate de operare pachet MS Office (Word, Excel, PowerPoint);
  • Experienta dorita – 3-5 ani.

Descrierea jobului

֍ Responsabilitati principale:
  • Planifica, organizeaza si urmareste activitatile legate de transport;
  • Desfasoara cercetari de piata pentru transporturile in cazul ︁︀​︂︃︃​︇︂​︁︃︁carora se preteaza cotatiile de tip spot;
  • Plaseaza comenzi in sistemul informatic intern;
  • Monitorizeaza si asigura fluxul coerent al produselor transportate de la furnizori/producatori, tinand cont de procesele interne si reglementarile legale;
  • Mentine relatia cu transportatorii, furnizorii si autoritatile;
  • Analizeaza indicatorii relevanti si propune actiuni necesare imbunatatirii proceselor;
  • Colecteaza datele si actualizeaza la timp platformele informatice dedicate monitorizarii activitatii de transport, conform procedurilor interne si a celor puse la dispozitie de autoritati;
  • Se asigura ca datele din sistemul de management al marfurilor sunt corecte si actualizate in timp util;
  • Intocmeste documentele necesare vamuirii la import / export / tranzit.
֍ Beneficii:
  • Bonus semestrial
  • Tichete de masa – 33 RON / zi lucratoare
  • Prima anuala de fidelitate
  • Prima Paste si Craciun
  • Plata orelor suplimentare
  • Bonus recomandare colegi
  • Asigurare privata de sanatate
  • Decontare transport
  • Cantina subventionata 50% de catre companie
Programul de lucru: Intre orele 07:30 - 16:00.

VCST Automotive Production Alba face parte din grupul industrial belgian BMT, si produce roti dintate – componente de mare precizie din motor. Locata in Alba Iulia incepand cu anul 2013, compania are in prezent peste 360 de angajati si un divers portofoliu de clienti cu nume rasunatoare din industria auto: Ford, Volkswagen, Audi, Porsche, Perkins, Scania, Man.

Publicat 29 Mai 2024 Reactualizat 28 Iun. 2024 Expiră 28 Iun. 2024