Gratis

Mechanical Lead + Electrical Lead to Finland (Espoo)

Barona
2 poziții

Candidatul Ideal

Requirements:
- Bachelors’ degree in Electrical Engineering OR in Mechanical Engineering.
- Experience in scheduling, programming, and sequencing.
- Experience in leading Electrical Engineer’s teams OR Mechanical Engineer’s teams.
- Strong communication and interpersonal skills.

Descrierea jobului

We are looking for an Electrical Lead + a Mechanical Lead for a construction project in Espoo.

Both project-based ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂positions start immediately and are estimated to last approximately one and a half years.

Responsibilities as an Electrical Engineer + a Mechanical Engineer:
- Lead a team of Electrical Engineers OR Lead a team of Mechanical Engineers.
- Proposing suitable changes to design to improve cost efficiency, ease construction programme, and to enhance specification and quality completion.
- Display commercial astuteness.
- Monitor construction, regarding quality of workmanship and materials.
- Coordinate and liaise with contracts manager, site engineers and other discipline leads to ensure that all subcontractors and site personnel have timely and accurate information.
- Check and ensure understanding of drawings and specifications. Ensure that any errors/omissions are formally communicated to the design team in a timely manner.
- Establish project resource requirements and lead and motivate the project team.
- Oversee highest quality of health and safety.

Both positions are full-time and project-based. The employment contract will be signed directly with our client. Please apply for the position immediately via the provided link, as we will be interviewing candidates during the application period, and the contract will be signed as soon as the right person is found. Please attach your CV in English to your application. Due to privacy reasons, we do not accept applications via email or WhatsApp.

Barona oferă oportunități de angajare în companii finlandeze și internaționale atât mari, cât și mici. Suntem al șaselea cel mai mare angajator din Finlanda și cel mai mare operator local, care se concentrează pe sectorul industrial. Anual, angajăm peste 1.000 de experți în diferite subsectoare din domeniul producție și industrie. Îți punem la dispoziție o varietate generoasă de posturi vacante, pentru a-ți îmbunătăți abilitățile profesionale și pentru a-ți dezvolta cariera, indiferent de etapa la care te afli. În Barona vei găsi un partener de încredere, care să te sprijine în fiecare etapă a procesului de relocare în Finlanda, Suedia, Norvegia sau Irlanda. Te ajutăm să te stabilești cu traiul, îți oferim cazare, te ghidăm în privința tuturor formalităților și îți oferim sprijinul de care ai nevoie, pentru un start perfect în una dintre țările nordice sau Irland.

Vino alături de noi și hai să descoperim împreună scopul vieții tale profesionale!

Publicat 23 Sept. 2024 Reactualizat 23 Sept. 2024 Expiră 23 Oct. 2024