Gratis

Mechanical Engineer

SAINT-GOBAIN CONSTRUCTION PRODUCTS ROMANIA SRL

Candidatul Ideal

We will carefully consider your personality, your attitude and your potential. This role is also requiring some additional skills and past experiences:
  • bachelor Degree in Mechanical Engineering.
  • experience in an industrial environment with focus on maintenance.
  • strong technical knowledge.
  • good knowledge of English.
  • ability to work in team;
  • ability to communicate actively and openly with a cooperative attitude with other team members;
  • motivated and strong desire in proffesional growth.

Descrierea jobului

The job position is opened in Technical Department, part of Isover Factory – Ploieşti, Saint-Gobain Construction Products România. The main ︁︀​︂︃︃​︈︃​︁︃︀role is to coordinate the mechanical maintenance activity of the entire platform.
  • responsible for mechanical maintenance activity in case of breakdowns.
  • conducts analysis, proposes and implements corrective actions in order to avoid recurrence of machinery breakdowns.
  • coordinates the planned and preventive maintenance activity: scheduling of operations, allocation of resources, spare parts management and contractor management.
  • spare parts assurance together with internal operational departments;
  • prepare work instruction for specific activity, standardize working method for technicians
  • trains technicians and operators on maintenance activities.
  • involved in the continuous improvement activities with local and global functions.

Lider mondial în domeniul soluțiilor ușoare și sustenabile pentru construcții, Saint-Gobain proiectează, produce și distribuie materiale și servicii pentru piețele industriale și de construcții. Soluțiile sale integrate pentru renovarea clădirilor publice și private, pentru construcțiile ușoare și decarbonizarea construcțiilor și a industriei sunt dezvoltate printr-un proces continuu de inovare și oferă durabilitate și performanță. Angajamentul Grupului este ghidat de scopul său, "MAKING THE WORLD A BETTER HOME".

Vânzări de 51,2 miliarde EUR în 2022 la nivel global
160,000 de angajați care activează în 75 de țări
Un Grup angajat să atingă neutralitatea emisiilor de carbon până în 2050

În România, Saint-Gobain furnizează produse și soluții din gamele Abrasives, Glass, Prime Glass Working, Sekurit, ISOVER, PAM, Rigips, Weber, Duraziv şi Chryso, cumulând peste 2000 de angajați în 14 situri industriale situate în Brăneşti, Călăraşi, Ploieşti, Satu-Mare, Turda, Suceava, Vălenii de Munte, Popești Leordeni şi Ariceştii Rahtivani. Pentru mai multe informații despre Grupul Saint-Gobain în România, vizitați www.saint-gobain.ro.

Publicat 3 Sept. 2024 Reactualizat 17 Sept. 2024 Expiră 3 Oct. 2024