Gratis

Manager SSM, SU și Mediu

Saint Gobain Prime Glass Working SRL

Candidatul Ideal

EDUCAȚIE ŞI EXPERIENȚĂ:
  • studii superioare (tehnice - inginerie);
  • cursuri obligatorii: Inspector SSM, Evaluator de risc, Cadru tehnic PSI;
  • curs auditor intern ISO 14001 şi ISO 45001;
  • curs responsabil de mediu (avantaj);
  • experienţă minimă de 3 ani pe un post similar într-o companie multinațională.

COMPETENȚE PRINCIPALE:
  • foarte bună cunoaștere a legislației specifice (SSM, SU, Mediu);
  • cunoaștere pachet MS Office (Word, Excel, PowerPoint) - nivel mediu/avansat;
  • limba engleză (scris și vorbit) - nivel avansat;
  • permis de conducere categoria B;
  • foarte bune abilități de comunicare;
  • atitudine pozitivă;
  • orientare către rezultate;
  • atenție la detalii.

Descrierea jobului

Poziția este deschisă pentru perioadă nedeterminată în cadrul Departamentului EHS, la Saint-Gobain Prime Glass Working. Ocupantul acestui post își va ︁︀​︂︃︃​︇︃​︁︃︂desfășura activitatea în Vălenii de Munte (jud. Prahova), în subordinea directă a Directorului General S-G PGW.

RESPONSABILITĂȚI PRINCIPALE:
  • coordonarea activității departamentului EHS în scopul dezvoltării și implementării procedurilor și instrucțiunilor în vederea respectării legislației şi a politicilor Saint-Gobain cu privire la SSM, SU și Mediu și asigurarea consultanței în domeniu pentru managementul companiei;
  • asigurarea aplicării la nivel de companie a legislației specifice și a politicilor Saint-Gobain pe aspecte de Mediu, Sănătate și Securitate în muncă, Situații de Urgență;
  • planificarea și efectuarea inspecțiilor în zonele de producție pentru verificarea nivelului de siguranță și sănătate în muncă;
  • participarea la evaluările de riscuri de muncă și la evaluarea riscurilor la nivel de utilaj/activitate;
  • participarea la elaborarea instrucțiunilor proprii și a altor documente specifice SSM și SU;
  • coordonarea efectuării instructajelor pe aspecte de SSM, SU, Mediu şi Sustenabilitate, verificarea fișelor SSM și SU;
  • investigarea incidentelor de muncă prin metode specifice (SHEARO, 5WHY, Root Cause Analysis, Fishbone);
  • asigurarea încadrării în cerințele legale prin urmărirea obținerii tuturor autorizațiilor de Mediu, SSM, SU necesare bunei desfășurări a activității;
  • întocmirea și administrarea documentelor specifice managementului deșeurilor;
  • verificarea și organizarea controlului medical periodic și elaborarea fișelor de riscuri profesionale;
  • asigurarea verificărilor periodice ale sistemelor de intervenție în caz de incendiu;
  • dezvoltarea, împreună cu angajații companiei, de proiecte de sustenabilitate, în concordanță cu strategia Saint-Gobain și monitorizarea implementării acestora;
  • coordonarea activității de prevenire a riscurilor industriale conform metodologiei Saint-Gobain;
  • coordonarea implementării altor proiecte/programe ale Grupului Saint-Gobain.

Descrierea companiei

DESPRE SAINT-GOBAIN

Lider mondial în domeniul soluțiilor ușoare și sustenabile pentru construcții, Saint-Gobain proiectează, produce și distribuie materiale și servicii pentru piețele industriale și de construcții. Soluțiile sale integrate pentru renovarea clădirilor publice și private, pentru construcțiile ușoare și decarbonizarea construcțiilor și a industriei sunt dezvoltate printr-un proces continuu de inovare și oferă durabilitate și performanță. Angajamentul Grupului este ghidat de scopul său, "MAKING THE WORLD A BETTER HOME".

Vânzări de 47,9 miliarde EUR în 2023 la nivel global

160,000 de angajați care activează în 76 de țări

Un Grup angajat să atingă neutralitatea emisiilor de carbon până în 2050

În România, Saint-Gobain furnizează produse și soluții din gamele Abrasives, Glass, Prime Glass Working, Sekurit, ISOVER, PAM, Rigips, Weber, Duraziv şi Chryso, cumulând peste 2000 de angajați în 14 situri industriale situate în Brăneşti, Călăraşi, Ploieşti, Satu-Mare, Turda, Suceava, Vălenii de Munte, Popești Leordeni şi Ariceştii Rahtivani. Pentru mai multe informații despre Grupul Saint-Gobain în România, vizitați www.saint-gobain.ro.
Publicat 30 Aug. 2024 Reactualizat 13 Sept. 2024 Expiră 29 Sept. 2024